Ostatnio aktualizowany 11 maja 2020 Praca

Uwierz w siebie – poznaj swoje słabe i mocne strony

Mocne i słabe strony to nie jest tylko temat poruszany na rozmowie rekrutacyjnej. To jest coś, czego powinieneś być świadomy podczas podejmowania każdej decyzji w życiu.

Dlaczego warto znać swoje słabe i mocne strony?

W poprzednim artykule mogłeś przeczytać, kiedy jest dobry moment na zmianę pracy. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, przeprowadźmy krótką analizę.

Czy potrafiłbyś napisać 5 swoich słabych i mocnych stron, gdybyś teraz wziął kartkę? Ja za każdym razem mam trudność – to jest coś co się we mnie nieustannie zmienia i muszę sam siebie analizować co jakiś czas.

Znajomość siebie jest jedną z podstawowych informacji, która może nam pomóc w wielu sytuacjach (choć w szkole nikt nas tego nie uczy). Z jednej strony pozwala lepiej planować działania dotyczące szukania pracy, a z drugiej z pewnością możesz się spodziewać pytanie o Twoje mocne i słabe strony na większości rozmów rekrutacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego – Twój przyszły pracodawca próbuje ocenić czy będziesz odpowiednim człowiekiem do wykonania powierzonych zadań.

Znając swoje mocne strony będziesz w stanie lepiej ocenić czy ogłoszenie o pracę, do której chcesz aplikować, jest właśnie dla Ciebie. Przykładowo, jeśli wiesz że jesteś wybuchowy, to nie pójdziesz do działu obsługi reklamacji. Idąc dalej – łatwiej Ci będzie określić swoją ścieżkę kariery i to, gdzie faktycznie chciałbyś pracować. Czasem mamy wyobrażenie o jakimś stanowisku i marzymy o nim, a tymczasem może się okazać, że niektóre nasze cechy po prostu sprawią, że tam się: a) nie sprawdzimy; b) nie będziemy dobrze czuli.

Znając swoje słabe strony – wiesz już czego Ci brakuje. Tą wiedzę możesz wykorzystać do zaplanowania swojego rozwoju, by iść w wymarzonym kierunku. Jeśli przykładowo marzysz o tym, by zostać project managerem, a wiesz, że nie potrafisz zbyt dobrze zarządzać czasem i zadaniami, to możesz zacząć uczyć się różnych metodologii produktywnościowych i po jakimś czasie pracy nad sobą, nie powinno to być już przeszkodą.

Przede wszystkim jednak rozmawiając ze swoim obecnym/przyszłym pracodawcą masz szansę pokazać się jako osoba świadoma siebie, swoich plusów i słabości. Nie jestem zwolennikiem wymieniania na jednym oddechu swoich wad podczas rozmowy rekrutacyjnej, ale jednocześnie nie uważam też żeby wszystko można było ukryć przez długi czas.

Mądry pracodawca, gdy mu powiesz o swoich słabych stronach, będzie potrafił umieścić Cię w takim miejscu firmy, w której będziesz mógł pracować nad sobą i się rozwijać. Szczerość może tu popłacić.

Jak poznać swoje mocne i słabe strony?

Twoje słabe i mocne strony można podzielić na trzy grupy:

  1. doświadczenie (to, co nabyłeś poprzez wykonywanie różnych praktycznych ról w życiu, w tym zawodowych), np.: umiejętność negocjacji/rozwiązywania konfliktów,
  2. cechy charakteru (coś, co jest częścią Ciebie, coś co wypływa bezpośrednio z Twojego wnętrza) np. otwartość, szczerość czy przebojowość;
  3. wiedza (coś czego się nauczyłeś i możesz to potwierdzić certyfikatem/dyplomem itp.) np.: znajomość języka obcego czy konkretnej technologii,

Na początek dobrze, żebyś odpowiedział sobie na kilka pytań:

  • Co aktualnie robisz/chciałbyś robić w pracy/w życiu? (wymień wszystkie aktualne i wymarzone zajęcia, np.: wystawianie faktur, zarządzanie zespołem, bycie trenerem fitness, gotowanie)
  • Jakie masz aktualnie doświadczenie zawodowe?
  • Jakie cechy są do tego potrzebne?

Nie mam niestety konkretnej listy mocnych stron, którą mógłbyś po prostu przejść i zaznaczyć te swoje 🙂 Ja siebie poznawałem i poznaję przede wszystkim w jeden sposób – robię szaleństwa.

W życiu zajmowałem się naprawdę wieloma rzeczami i to właśnie ta różnorodność pozwoliła mi poznać, co mi się podoba, w czym jestem dobry, a do czego ewidentnie nie powinienem się zabierać. Większość z zajęć kręciła się w obszarze IT, ale oprócz tego byłem ulicznym grajkiem, pracownikiem budowlanym, autostopowiczem, sprzedawcą w call center, doradcą finansowym i wiele innych. Z pewnością też już masz wiele doświadczeń, spróbuj na ich bazie odpowiedzieć na te pytania powyżej.

Spróbuj wybrać swoją najsilniejszą cechę i podziel się nią z innymi w komentarzu 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Biznes z wartościami 2017. Etyka a praktyka – reportaż z konferencji

Zaprzyjaźniona fundacja "Edukacja z wartościami" poprosiła nas o zrobienie reportażu z konferencji organizowanej w Sejmie Rzeczypospolitej.

Czytaj dalej

Jesteś marką – zadbaj o swoją reputację

W dobie internetu i świecie pełnym indywidualistów, każdy z nas jest marką.

Czytaj dalej

Jak się zachować na rozmowie o pracę?

Ok, Twoje CV oraz list motywacyjny zadziałały. Firma uznała, że jesteś na to stanowisko odpowiednim kandydatem.

Czytaj dalej

Twój przełożony – traktuj go jak mentora, a nie jak sędzię

Nie rozumiem jak firma, która nie szanuje swoich pracowników może się utrzymać na rynku. I nie rozumiem dlaczego wszyscy na to pozwalamy.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek