Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Pieniądze, sens życia, chęć wypełnienia sobie czasu. Co motywuje Cię do pracy?

Co byś robił gdybyś nie musiał pracować? Wiem, że musisz. Ale wyobraź sobie, że masz pod dostatkiem pieniędzy – co wtedy robisz?

To ćwiczenie często zadaję osobom, które mówią, że po prostu lubią pracować. I okazuje się, że często ukrywamy nasze najgłębsze marzenia, bo nie wierzymy, że możemy je zrealizować.

No dobrze, ale jednak pracujesz – dlaczego?

Powodów dla których pracujemy jest dużo, ale na każdego jeden z nich działa wyjątkowo. Co pomyślałeś czytając powyższe pytanie?

Pracuję, bo lubię

Jeśli nie masz w głowie żadnej odpowiedzi na to, co byś mógł robić, gdybyś nie pracował, to być może praca sama w sobie jest dla Ciebie hobby? Nudziłbyś się bez niej? To dobry znak, bo daje mi sygnał, że lubisz to co robisz w pracy 🙂

Pracuję dla pieniędzy

Motywacja, która najczęściej przychodzi jako pierwsza to “pieniądze”. Bo gdybyś miał ich odpowiednio dużo to byś nie pracował. Ale nie zawsze jest to takie oczywiste.

Wiem, że kredyt, że opłaty, że jedzenie i rodzina. Łatwo się na tym zafiksować i tylko walczyć o każdą złotówkę. Szczególnie, kiedy mamy wrażenie, że tych pieniędzy nam w Polsce brakuje. Wierzę jednak, że wystarczające pieniądze są zawsze efektem ubocznym dobrze wykonywanej pracy. Przestań myśleć o nich na pierwszym miejscu i skup się na tym, by pracować najlepiej. A jeśli nie zostanie to docenione – po prostu pójdziesz dalej 🙂

Jeśli będziesz pracował tylko dla pieniędzy, to Twoja motywacja będzie szybko spadać wraz z tym jak będziesz się przyzwyczajał do zarobków. A wtedy będziesz szedł do szefa po podwyżkę. Lub nie będziesz chodził po podwyżkę i będziesz siedział zdemotywowany.

Pracownik motywowany tylko pieniędzmi jest uciążliwy dla pracodawcy, a jednocześnie jest to trudne dla niego samego. Jeśli to jest Twoje położenie to zastanów się – z czego to wynika?

Czy praca uszlachetnia?

Jeśli się głębiej zastanowisz, to możesz zobaczyć, że masz w sercu pewne przekonanie. Przekonanie o tym, że praca uszlachetnia. Praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy i wymianę swojego czasu na gotówkę, ale też służba innym. Wykonując to, do czego masz talent służysz innym ludziom, rozwiązujesz czyjeś problemy lub pomagasz w tym swojemu pracodawcy.

Żyjemy w świecie, który nie znosi pomyłek, nie znosi porażek i nie ma tolerancji dla słabości. Każdy od Ciebie wymaga, żebyś miał jak najlepszą, najlepiej płatną pracę, żebyś odnosił sukcesy.

A tymczasem znam masę osób, które świetnie się odnajdują np. w pomocy osobom niepełnosprawnym lub wykluczonym ze społeczeństwa – nie mają tam największych pieniędzy, ani najlepszych warunków, ale nie oddałyby tej pracy za nic.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Chcę Ci powiedzieć, że to Twoje serce i priorytety powinny być dla Ciebie najważniejsze. Nie daj się wpędzić w wyścig szczurów i kołowrotek sukcesu, bo nie zawsze jest tak różowo.

Nie wpadnij tylko w pułapkę tego, że to praca czyni Cię wartościowym. Bo z takim nastawieniem nie mając pracy spadnie Ci samoocena i pewność siebie. A czując się słabo samemu ze sobą trudno Ci będzie znaleźć pracę (rekruter to wychwyci na rozmowie). Tak więc – banał – musisz uwierzyć w siebie.

Praca to ciągle nowe wyzwania

Możesz też należeć do osób, które są motywowane tym, że dobrze wykonają zadanie. Jeśli ciągle szukasz nowych wyzwań, a po ich realizacji uznania – to może być Twoja główna motywacja.

Wyzwania, to też rozwój. Ciągłe wychodzenie poza ramy tego co już umiesz, co wiesz i co jest dla Ciebie łatwe. To z rzeczy trudnych rodzi się największa wartość w życiu. Tylko, że rzeczy trudne niosą ze sobą ryzyko porażki – nie daj się sparaliżować strachowi

Co jest Twoją motywacją?

Odpowiedz sobie jeszcze raz na pytanie – co Cię motywuje do pracy? Pieniądze, wyzwania czy sens życia? Kiedy jesteś najbardziej efektywny, jakiego rodzaju zadania lubisz najbardziej wykonywać i w jakich warunkach?

Pracodawcy zależy na tym, by wszyscy pracownicy byli w 100% zmotywowani do pracy i informacja o Twoim motywatorze powinna być dla Ciebie kluczowa. Tobie też się lepiej pracuje, kiedy jesteś zmotywowany, prawda?

Jeśli zakomunikujesz szefowi co Cię motywuje, będzie starał się o to dbać -> win-win.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Czy list motywacyjny jest wymagany?

List motywacyjny - wielki niechciany w szukaniu pracy :)

Czytaj dalej

Ile chcesz zarabiać? Wyceń się i negocjuj zarobki!

Co bardziej cyniczni moi znajomi mówią, że praca jest tylko po to, żeby zarabiać.

Czytaj dalej

Bracia przy kawie 2017 – to już nie jest zwykły blog

W tym roku odwiedziło nas prawie 120 000 ludzi, byliśmy na 10 świetnych wydarzeniach i dwa razy zaproszono nas do telewizji.

Czytaj dalej

Dla jakiego pracodawcy chcesz pracować?

Jak już wiesz - pieniądze nie są dla mnie główną motywacją do pracy. Oddaję swój czas firmie/pracodawcy i mam już tak, że lubię, gdy moja praca ma sens. Pewnie masz podobnie.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek