Ostatnio aktualizowany 12 lutego 2019 Relacje

Najlepszy prezent na dzień babci i dziadka

Ostatnio babcia powiedziała mi, że w tym wieku (po 80-tce) człowiek jest już do wyrzucenia. „Ale przecież to właśnie teraz możesz się dzielić doświadczeniem z młodszymi!” – odpowiedziałem. „A kto by tam chciał słuchać.”

Wydaje nam się, że dziadkowie nic ciekawego nam nie powiedzą. A niejednokrotnie były to lepsze ziółka od nas – musisz to tylko z nich wyciągnąć!

Psst! Nagrałem z moją babcią reportaż z jej wspomnień, możesz posłuchać tutaj: Jak wojnę zapamiętują czteroletnie dzieci? Opowieść ze wspomnień mojej babci – #CL004

Ciągle mówią

Mam takie doświadczenie z dzieciństwa, że starsi ludzie byli bardzo absorbujący. Czy to w autobusach, czy to w rodzinie babcie i dziadkowie ciągle chcieli mówić. Tylko, że ja nie miałem zamiaru tego słuchać. To były różne historie często niepowiązane ze sobą.

Starsi ludzie zazwyczaj mają swój zestaw opowieści i ciągle mówią to samo. Dzisiaj chcę Ci jednak zaproponować kontr-intuicyjne podejście. Spróbuj podejść inaczej i sam zapytaj o coś babcię/dziadka, a potem słuchaj. Tak po prostu ich słuchaj, a zobaczysz jak się zdziwisz.

Już od prawie dwóch lat bardzo świadomie podchodzę do rozmów z dziadkami. Jeśli sami nie nadamy rozmowom wartości, tonu, biegu i torów to bardzo często mogą się zamienić w jałową wymianę ogólników. A oni mają przecież tyle do opowiedzenia!

Lekcja historii

Wiesz jak Twoi dziadkowie się poznali? W mojej głowie to wydawało się zawsze takie banalne i temat był niewarty drążenia. Ale pomyśl o sobie – czy Twoje historie z młodości są banalne, czy może znajdziesz w nich wiele interesujących szczegółów i z chęcią je opowiesz, gdyby ktoś chciał słuchać?

Wiesz jak za ich czasów wyglądała szkoła? Zapytaj! A gdzie pracowali przez te wszystkie lata życia? Pytaj śmiało. A może ten ulubiony temat, jeśli masz to szczęście mieć w rodzinie kogoś, kto pamięta wojnę? Podpytuj. Każ pokazywać sobie zdjęcia. Wyciągnij z nich te najszczersze historie.

bracia-przy-kawie-najlepszy-prezent-dzien-babci-dziadka-starsze-malzenstwo

I wtedy Twoja babcia ze wzruszeniem i dumą będzie Ci opowiadać, że wybrała najlepszego kawalera we wsi. Usłyszysz jak żyli ich dziadkowie (czyli Twoi pra-pra!) i jak siedzieli w wigilię przy lampkach oliwnych. Dowiesz się co było ich pasją, co lubili robić i jaka była ich ulubiona zabawa z dzieciństwa. Musisz o to tylko zapytać.

Zapytaj dziadka

Razem z bratem mieliśmy to szczęście wypytać dziadka przed śmiercią o to, co było dla niego najśmieszniejszą sytuacją z życia. I tak jak dziadek zazwyczaj się nie uśmiechał, tak wtedy we trójkę po prostu zanosiliśmy się śmiechem 🙂

Otóż za młodu razem ze swoim bratem wzięli kota i stwierdzili, że dobrym pomysłem będzie wrzucenie go na konia. Wzięli więc tego kota i cisnęli nim na grzbiet konia, który stał na polu.

Kot przerażony złapał się konia pazurami najmocniej jak potrafił, a koń przerażony jeszcze bardziej, ruszył z kopyta przed siebie. Dziadek mówił, że był to niesamowity widok, tylko potem tyłek go bolał od pasa pradziadka.

PS: ze swoją babcią nagraliśmy nawet reportaż w jednym z odcinków naszego podcastu, o tu:

>>> Jak wojnę zapamiętują czteroletnie dzieci?

Sekrety życia

Znasz takie historie? Nie daj im zaginąć. Pytaj, zapamiętuj, zapisuj lub… nagrywaj? Moje babcie wiedzą co to smartphone, ale nie widzą czy jak leży na stole, to jest włączony. Więc gdy mówią – włączam nagrywanie i kładę telefon na stole. Mam w ten sposób już wiele historii zarchiwizowanych (kiedyś były kasety VHS, dzisiaj radzimy sobie w inny sposób ;)).

Owszem – taka postawa wymaga odważnego pytania i czasem nie będą chcieli odpowiadać, czasem można coś rozdrapać, ale jest to tego warte. Zobaczysz jak się wtedy zmieni relacja między Wami. W ich wspomnieniach istnieje świat, którego Ty już nie masz szansy zobaczyć nawet w filmach. Inny świat, dobre lekcje i zajmujące historie.

A jeśli nie interesują Cię historie, to może chciałbyś rozgryźć razem z dziadkami sekrety życia? Z pewnością mieli więcej czasu, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest miłość lub jakimi zasadami się kierowali przez te wszystkie lata. A już pytanie, które zmusza do zastanowienia brzmi: co byś zmienił, gdybyś mógł?

Zachowajmy ich historie!

Zbliża się dzień babci i dziadka. To czas kiedy do nich dzwonimy, jedziemy, składamy życzenia i dajemy prezenty. Jaki prezent Ty zawieziesz? Najlepszym prezentem dla nich będzie Twój czas. Sądzisz, że babcia potrzebuje czegoś bardziej niż Twojego czasu? Zapytaj ją, czy tak faktycznie jest 😉

Nasz rodzony dziadek
Nasz rodzony dziadek

Opowiedziałem Wam w tym wpisie tylko historię kota na koniu, ale przykładowo marzeniem mojej babci jest wydać książkę z tymi wszystkimi opowieściami, które pamięta. W tym roku chcę z nią porozmawiać i opisać Aarona – żyda, którego chronili podczas wojny (jako rozdział pilotażowy). Pokazuje to jedno – dziadkowie są skarbnicą historii.

I takich osób, rzeczy, wydarzeń jest mnóstwo w ich pamięci.

Jestem mega-ciekaw, co Twoja babcia opowiada. Może już teraz znasz jakąś historię? Koniecznie zostaw ją w komentarzu. A jeśli jeszcze nie masz nic w zanadrzu, to w najbliższy weekend jedź do dziadków, wypytuj i wróć tutaj opowiedzieć co usłyszałeś 🙂

PS: ten temat rozwinąłem również w filmie Pomysły na dzień babci i dziadka – Live przy kawie

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

Dołącz do dyskusji

Avatar Urszula Mocarska

Uświadomiłeś mi, że zupełnie nie wiem jak moja babcia poznała dziadka. Zapytam o to i o inne takie pikantne historyjki jak do niej wpadnę. Dzięki!!! 🙂

Avatar Majka

Dobry artykuł… Daje trochę do myślenia.
Praktycznie rzecz biorąc już zamówiłam babci bukiet przez stronę internetową cudoo, mają go dostarczyć w jej święto ale chyba jednak sama też się zdecyduję ją odwiedzić w ten dzień.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Jak zaakceptować emocje? 7 rad – #CL007

Dzisiaj dzielę się z Wami 7 zasadami, które pomagają mi akceptować uczucia swoje i innych ludzi. I nagle z moich relacji znikło 80% powodów do kłótni.

Czytaj dalej

Antydepresanty w pigułce, czyli z Mariką w Krainie Czarów

Usiądź wygodnie a ja opowiem Ci o Marice jaką znałem kiedyś i jaką poznałem teraz. Będzie muzycznie, będzie żywo, będzie pięknie - obiecuję! :)

Czytaj dalej

Ile chcesz zarabiać? Wyceń się i negocjuj zarobki!

Co bardziej cyniczni moi znajomi mówią, że praca jest tylko po to, żeby zarabiać.

Czytaj dalej

Gdzie można uciec w dzicz pod Warszawą? Męskie wieczory za 200zł

Potrzebuję męskiego towarzystwa. By być lepszym mężem, ojcem i bratem. Pogadać na tematy, których nie zrozumie żadna kobieta.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek