Najlepszy prezent na dzień babci i dziadka

Ostatnio babcia powiedziała mi, że w tym wieku (po 80-tce) człowiek jest już do wyrzucenia. „Ale przecież to właśnie teraz możesz się dzielić doświadczeniem z młodszymi!” – odpowiedziałem. „A kto by tam chciał słuchać.”

Wydaje nam się, że dziadkowie nic ciekawego nam nie powiedzą. A niejednokrotnie były to lepsze ziółka od nas – musisz to tylko z nich wyciągnąć!

Ciągle mówią

Mam takie doświadczenie z dzieciństwa, że starsi ludzie byli bardzo absorbujący. Czy to w autobusach, czy to w rodzinie babcie i dziadkowie ciągle chcieli mówić. Tylko, że ja nie miałem zamiaru tego słuchać. To były różne historie często niepowiązane ze sobą.

Starsi ludzie zazwyczaj mają swój zestaw opowieści i ciągle mówią to samo. Dzisiaj chcę Ci jednak zaproponować kontr-intuicyjne podejście. Spróbuj podejść inaczej i sam zapytaj o coś babcię/dziadka, a potem słuchaj. Tak po prostu ich słuchaj, a zobaczysz jak się zdziwisz.

Już od prawie dwóch lat bardzo świadomie podchodzę do rozmów z dziadkami. Jeśli sami nie nadamy rozmowom wartości, tonu, biegu i torów to bardzo często mogą się zamienić w jałową wymianę ogólników. A oni mają przecież tyle do opowiedzenia!

Lekcja historii

Wiesz jak Twoi dziadkowie się poznali? W mojej głowie to wydawało się zawsze takie banalne i temat był niewarty drążenia. Ale pomyśl o sobie – czy Twoje historie z młodości są banalne, czy może znajdziesz w nich wiele interesujących szczegółów i z chęcią je opowiesz, gdyby ktoś chciał słuchać?

Wiesz jak za ich czasów wyglądała szkoła? Zapytaj! A gdzie pracowali przez te wszystkie lata życia? Pytaj śmiało. A może ten ulubiony temat, jeśli masz to szczęście mieć w rodzinie kogoś, kto pamięta wojnę? Podpytuj. Każ pokazywać sobie zdjęcia. Wyciągnij z nich te najszczersze historie.

bracia-przy-kawie-najlepszy-prezent-dzien-babci-dziadka-starsze-malzenstwo

I wtedy Twoja babcia ze wzruszeniem i dumą będzie Ci opowiadać, że wybrała najlepszego kawalera we wsi. Usłyszysz jak żyli ich dziadkowie (czyli Twoi pra-pra!) i jak siedzieli w wigilię przy lampkach oliwnych. Dowiesz się co było ich pasją, co lubili robić i jaka była ich ulubiona zabawa z dzieciństwa. Musisz o to tylko zapytać.

Zapytaj dziadka

Razem z bratem mieliśmy to szczęście wypytać dziadka przed śmiercią o to, co było dla niego najśmieszniejszą sytuacją z życia. I tak jak dziadek zazwyczaj się nie uśmiechał, tak wtedy we trójkę po prostu zanosiliśmy się śmiechem 🙂

Otóż za młodu razem ze swoim bratem wzięli kota i stwierdzili, że dobrym pomysłem będzie wrzucenie go na konia. Wzięli więc tego kota i cisnęli nim na grzbiet konia, który stał na polu. Kot przerażony złapał się konia pazurami najmocniej jak potrafił, a koń przerażony jeszcze bardziej, ruszył z kopyta przed siebie. Dziadek mówił, że był to niesamowity widok, tylko potem tyłek go bolał od pasa pradziadka.

PS: ze swoją babcią nagraliśmy nawet reportaż w jednym z odcinków naszego podcastu, o tu:

>>> Jak wojnę zapamiętują czteroletnie dzieci?

Sekrety życia

Znasz takie historie? Nie daj im zaginąć. Pytaj, zapamiętuj, zapisuj lub… nagrywaj? Moje babcie wiedzą co to smartphone, ale nie widzą czy jak leży na stole, to jest włączony. Więc gdy mówią – włączam nagrywanie i kładę telefon na stole. Mam w ten sposób już wiele historii zarchiwizowanych (kiedyś były kasety VHS, dzisiaj radzimy sobie w inny sposób ;)).

Owszem – taka postawa wymaga odważnego pytania i czasem nie będą chcieli odpowiadać, czasem można coś rozdrapać, ale jest to tego warte. Zobaczysz jak się wtedy zmieni relacja między Wami. W ich wspomnieniach istnieje świat, którego Ty już nie masz szansy zobaczyć nawet w filmach. Inny świat, dobre lekcje i zajmujące historie.

A jeśli nie interesują Cię historie, to może chciałbyś rozgryźć razem z dziadkami sekrety życia? Z pewnością mieli więcej czasu, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest miłość lub jakimi zasadami się kierowali przez te wszystkie lata. A już pytanie, które zmusza do zastanowienia brzmi: co byś zmienił, gdybyś mógł?

Zachowajmy ich historie!

Zbliża się dzień babci i dziadka. To czas kiedy do nich dzwonimy, jedziemy, składamy życzenia i dajemy prezenty. Jaki prezent Ty zawieziesz? Najlepszym prezentem dla nich będzie Twój czas. Sądzisz, że babcia potrzebuje czegoś bardziej niż Twojego czasu? Zapytaj ją, czy tak faktycznie jest 😉

Nasz rodzony dziadek
Nasz rodzony dziadek

Opowiedziałem Wam w tym wpisie tylko historię kota na koniu, ale przykładowo marzeniem mojej babci jest wydać książkę z tymi wszystkimi opowieściami, które pamięta. W tym roku chcę z nią porozmawiać i opisać Aarona – żyda, którego chronili podczas wojny (jako rozdział pilotażowy). Pokazuje to jedno – dziadkowie są skarbnicą historii.

I takich osób, rzeczy, wydarzeń jest mnóstwo w ich pamięci.

Jestem mega-ciekaw, co Twoja babcia opowiada. Może już teraz znasz jakąś historię? Koniecznie zostaw ją w komentarzu. A jeśli jeszcze nie masz nic w zanadrzu, to w najbliższy weekend jedź do dziadków, wypytuj i wróć tutaj opowiedzieć co usłyszałeś 🙂

  • Odpocznij z nami! W każdy sobotni poranek będzie czekał na Ciebie inspirujący artykuł i dobra muzyka do kawy.
  • Dowiedz się więcej tutaj

PS: ten temat rozwinąłem również w filmie Pomysły na dzień babci i dziadka – Live przy kawie

5 Replies to “Najlepszy prezent na dzień babci i dziadka”

  1. Uświadomiłeś mi, że zupełnie nie wiem jak moja babcia poznała dziadka. Zapytam o to i o inne takie pikantne historyjki jak do niej wpadnę. Dzięki!!! 🙂

  2. […] Gdy siadam do stołu to nie zawsze mam w głowie konkretne tematy, które chcę poruszyć. Rzadko mam też gotowe pytania. Często chwytam się po prostu pięknych wspomnień, szczególnie kiedy są z nami starsi ludzie. […]

  3. […] jednym pomyśle pisałem już w Najlepszy prezent na dzień babci i dziadka, tym razem opowiadam o drugim sprawdzonym […]

Dodaj komentarz