Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

A może by tak przejść na swoje? – wady i zalety prowadzenia własnej firmy

W ramach kursu „Ciesz się swoją pracą” w wersji Premium spotykam się przy kawie z kursantami. Na takiej rozmowie usłyszałem od jednej osoby, że kurs tylko wzmocnił przekonanie o tym, że praca na etacie nie jest dla niej.

I to też jest jedna z dróg 🙂

Powszechną praktyką jest zatrudnianie ludzi na 8h etat prowadzących własną działalność gospodarczą. Czyli – pracodawca umawia się z Tobą, że założysz działalność, weźmiesz na siebie związane z tym ryzyko, sam będziesz opłacał składki, a pracodawcy po prostu będziesz wystawiał co miesiąc fakturę za świadczone usługi. Na potrzeby tego artykułu przyjmuję jednak, że przejście na swoje to własnoręczne szukanie klientów i dbanie o każdy aspekt takiego biznesu.

Czy nadajesz się na przedsiębiorcę?

Własna działalność gospodarcza. To brzmi dumnie. Jeśli akurat pracujesz na etacie, to z pewnością masz w swoim środowisku osoby, które prowadzą działalność od jakiegoś czasu i sprawiają wrażenie ludzi sukcesu. Pamiętaj jednak, że to co widzisz może być tylko powierzchowne, a pod spodem prowadzenie działalności wiąże się z ryzykiem i wieloma wyrzeczeniami.

Przedsiębiorcą w teorii może zostać każdy, ale w praktyce 80% firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Może to wynikać z niewłaściwej motywacji (np. zakładanie firmy tylko dlatego, że masz dosyć szefa), ale przede wszystkim jako przedsiębiorca potrzebujesz znacznie szerszego zestawu cech i umiejętności niż specjalista na etacie. Dobry przedsiębiorca to osoba:

 1. komunikatywna – przed Tobą szereg osób z którymi musisz się porozumieć. Od księgowej, przez klientów po podwykonawców. Będziesz negocjował, precyzował wymagania i komunikował potrzeby.
 2. potrafiąca sprzedawać – klientów od tej pory szukasz sam. Dobrze, jeśli jakość Twojej pracy mówi sama za siebie, a dodatkowo nie masz na rynku konkurencji. W praktyce jednak będziesz musiał umieć opowiedzieć o swoich usługach komuś kto się nad nimi zastanawia, będziesz prowadził stronę w internecie i fanpage na Facebooku. Każde z tych miejsc to potencjalny moment styku z Twoim klientem.
 3. zmotywowana – od teraz jesteś sam. Nikt Cię nie będzie pilnował – sam musisz zadbać o to, żeby wykonywać pracę, która do Ciebie należy.
 4. zorganizowana – komplet zadań prowadzenia firmy należy teraz tylko do Ciebie. Owszem, możesz część z nich zlecać dalej, ale nadal – to Ty jesteś osobą, która będzie nad tym czuwać.
 5. dobrze rozumiejąca finanseMichał pisał kiedyś o tym, że ogromna część ludzi zadłużonych w Polsce to osoby, które wpadły w długi przez prowadzenie działalności gospodarczej. Nieregularne wpływy, dużo różnych wypływów i pomieszanie finansów osobistych z firmowymi – dużo trudniej nad tym zapanować.
 6. optymistyczna – wiele może się zawalić w Twoim świecie od kiedy podejmiesz decyzję o byciu w tym sam. Musisz potrafić przejść przez każdy zły czas.
 7. która jest liderem – przyciągniesz do siebie z czasem ludzi, którzy będą Ci pomocą, ale to na Ciebie będą patrzeć jako na lidera. Musisz wziąć odpowiedzialność za komplet działania Twojej firmy, jak i pracę Twoich pracowników.

PS: Cechy powyżej przydadzą Ci się podczas prowadzenia własnej firmy, ale nie zapominaj o zestawie cech, które przydadzą Ci się zawsze -> Czego mi brakuje? 7 umiejętności, które ceni każdy pracodawca.

Zalety pracy na etacie

Jest wiele powodów dla których praca na etacie jest lepsza niż przejście na swoje:

 • na etacie to ktoś Ci mówi co masz robić, masz zapewniony z góry pewien schemat działania – w Twojej firmie wszystko jest na Twojej głowie, od jakości produktów po marketing
 • pracując u kogoś nie musisz się martwić o żadne sprawy księgowe, umowy itp.
 • umowa o pracę gwarantuje Ci płatny urlop, jak również firmy same z siebie dorzucają wiele benefitów (ubezpieczenia, opieka medyczna, karty sportowe itp.)
 • spora część ludzi zadłużonych w Polsce to ludzie, którym powinęła się noga na prowadzeniu działalności gospodarczej – ryzyko jest ogromne. Ja nauczyłem się dobrze oddzielać finanse osobiste od firmowych dzięki książce „Finansowy Ninja” i blogowi „Jak Oszczędzać Pieniądze”.
 • na etacie wychodzisz po ośmiu godzinach i nic Cię nie obchodzi, prowadząc swoją firmę pracujesz 24h na dobę

Zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

To teraz kiedy wspomnieliśmy o wszystkich czarnych stronach działalności gospodarczej, możemy przejść do plusów. Ja osobiście cieszę się z takiej formy zatrudnienia. W branży IT mogę pracować dla jednego kontrahenta, jednocześnie rozwijając bloga jako swoją firmę. Firmie, która z nami współpracuje mogę po prostu wystawić fakturę i nie bawić się w umowy o dzieło (które generują jeszcze więcej biurokracji).

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Główne zalety otworzenia własnej firmy to:

 • znika pośrednik pomiędzy klientem a Twoją pracą, to oznacza że 100% wynegocjowanej stawki trafia do Twojej kieszeni (w dużym uproszczeniu)
 • masz 100% kontroli nad tym co robisz, jak to robisz i po co = Twoja wizja, Twoje działania
 • jeśli wszystko sobie dobrze poukładasz to możesz bardzo dobrze zrównoważyć czas pracy i życia rodzinnego,
 • jeśli Twój biznes dobrze działa, możesz sobie brać urlop kiedy chcesz (z uwzględnieniem, że wtedy jednak nie zarabiasz)
 • pracujesz na własny rachunek, budujesz coś swojego co potem możesz przekazać dzieciom
 • koszty prowadzenia działalności zmniejszają Twój podatek, możesz rozliczać np. sprzęt elektroniczny, jeśli kupujesz go na potrzeby działalności
 • nie masz szefa 🙂

Czy to się opłaca?

Najbezpieczniejszym wyjściem wydaje się połączenie etatu (pełnego lub częściowego) z prowadzeniem własnej firmy i rozkręcaniem jej po godzinach. W takim okresie przejściowym czasu masz wprawdzie najmniej, ale jest też sporo plusów – to pracodawca opłaca Twój ZUS, nadal masz wszystkie benefity z pracy na etacie, masz pewnego rodzaju stabilność finansową i możesz trochę bardziej ryzykować. I gdy uznasz, że wiesz już co i jak chcesz robić, oraz jak zarabiać na Twojej firmie – możesz zrezygnować z etatu i poświęcić się tylko jej.

Prowadzenie własnego biznesu z pewnością nie jest dla każdego, ale warto zaryzykować. Tylko nie zakładaj go po to, żeby komuś coś udowodnić lub po prostu uwolnić się od szefa.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Co czytać? 5 najlepszych blogów o świadomym życiu

Treści w internecie jest już na tyle dużo, że coraz trudniej dotrzeć do tych dobrych jakościowo.

Czytaj dalej

Ideałami rodziny nie wykarmisz

Każdy jest idealistą. Każdy z nas ma w sobie ideały. Coś w co wierzy. Jakieś wartości na których buduje swój światopogląd i na podstawie których podejmuje wszystkie decyzje.

Czytaj dalej

Dla jakiego pracodawcy chcesz pracować?

Jak już wiesz - pieniądze nie są dla mnie główną motywacją do pracy. Oddaję swój czas firmie/pracodawcy i mam już tak, że lubię, gdy moja praca ma sens. Pewnie masz podobnie.

Czytaj dalej

A co jeśli już długo szukasz pracy?

Cześć. Nie znam Cię. Nie znam Twojej sytuacji. Ale ten artykuł odnosi się do 90% przypadków osób, które długo szukają pracy.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek