A może by tak przejść na swoje? – wady i zalety prowadzenia własnej firmy

W ramach kursu „Ciesz się swoją pracą” w wersji Premium spotykam się przy kawie z kursantami. Na takiej rozmowie usłyszałem od jednej osoby, że kurs tylko wzmocnił przekonanie o tym, że praca na etacie nie jest dla niej. I to też jest jedna z dróg 🙂

Powszechną praktyką jest zatrudnianie ludzi na 8h etat prowadzących własną działalność gospodarczą. Czyli – pracodawca umawia się z Tobą, że założysz działalność, weźmiesz na siebie związane z tym ryzyko, sam będziesz opłacał składki, a pracodawcy po prostu będziesz wystawiał co miesiąc fakturę za świadczone usługi. Na potrzeby tego artykułu przyjmuję jednak, że przejście na swoje to własnoręczne szukanie klientów i dbanie o każdy aspekt takiego biznesu.

Czy nadajesz się na przedsiębiorcę?

Własna działalność gospodarcza. To brzmi dumnie. Jeśli akurat pracujesz na etacie, to z pewnością masz w swoim środowisku osoby, które prowadzą działalność od jakiegoś czasu i sprawiają wrażenie ludzi sukcesu. Pamiętaj jednak, że to co widzisz może być tylko powierzchowne, a pod spodem prowadzenie działalności wiąże się z ryzykiem i wieloma wyrzeczeniami.

Przedsiębiorcą w teorii może zostać każdy, ale w praktyce 80% firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Może to wynikać z niewłaściwej motywacji (np. zakładanie firmy tylko dlatego, że masz dosyć szefa), ale przede wszystkim jako przedsiębiorca potrzebujesz znacznie szerszego zestawu cech i umiejętności niż specjalista na etacie. Dobry przedsiębiorca to osoba:

 1. komunikatywna – przed Tobą szereg osób z którymi musisz się porozumieć. Od księgowej, przez klientów po podwykonawców. Będziesz negocjował, precyzował wymagania i komunikował potrzeby.
 2. potrafiąca sprzedawać – klientów od tej pory szukasz sam. Dobrze, jeśli jakość Twojej pracy mówi sama za siebie, a dodatkowo nie masz na rynku konkurencji. W praktyce jednak będziesz musiał umieć opowiedzieć o swoich usługach komuś kto się nad nimi zastanawia, będziesz prowadził stronę w internecie i fanpage na Facebooku. Każde z tych miejsc to potencjalny moment styku z Twoim klientem.
 3. zmotywowana – od teraz jesteś sam. Nikt Cię nie będzie pilnował – sam musisz zadbać o to, żeby wykonywać pracę, która do Ciebie należy.
 4. zorganizowana – komplet zadań prowadzenia firmy należy teraz tylko do Ciebie. Owszem, możesz część z nich zlecać dalej, ale nadal – to Ty jesteś osobą, która będzie nad tym czuwać.
 5. dobrze rozumiejąca finanseMichał pisał kiedyś o tym, że ogromna część ludzi zadłużonych w Polsce to osoby, które wpadły w długi przez prowadzenie działalności gospodarczej. Nieregularne wpływy, dużo różnych wypływów i pomieszanie finansów osobistych z firmowymi – dużo trudniej nad tym zapanować.
 6. optymistyczna – wiele może się zawalić w Twoim świecie od kiedy podejmiesz decyzję o byciu w tym sam. Musisz potrafić przejść przez każdy zły czas.
 7. która jest liderem – przyciągniesz do siebie z czasem ludzi, którzy będą Ci pomocą, ale to na Ciebie będą patrzeć jako na lidera. Musisz wziąć odpowiedzialność za komplet działania Twojej firmy, jak i pracę Twoich pracowników.

PS: Cechy powyżej przydadzą Ci się podczas prowadzenia własnej firmy, ale nie zapominaj o zestawie cech, które przydadzą Ci się zawsze -> Czego mi brakuje? 7 umiejętności, które ceni każdy pracodawca.

Zalety pracy na etacie

Jest wiele powodów dla których praca na etacie jest lepsza niż przejście na swoje:

 • na etacie to ktoś Ci mówi co masz robić, masz zapewniony z góry pewien schemat działania – w Twojej firmie wszystko jest na Twojej głowie, od jakości produktów po marketing
 • pracując u kogoś nie musisz się martwić o żadne sprawy księgowe, umowy itp.
 • umowa o pracę gwarantuje Ci płatny urlop, jak również firmy same z siebie dorzucają wiele benefitów (ubezpieczenia, opieka medyczna, karty sportowe itp.)
 • spora część ludzi zadłużonych w Polsce to ludzie, którym powinęła się noga na prowadzeniu działalności gospodarczej – ryzyko jest ogromne. Ja nauczyłem się dobrze oddzielać finanse osobiste od firmowych dzięki książce „Finansowy Ninja” i blogowi „Jak Oszczędzać Pieniądze”.
 • na etacie wychodzisz po ośmiu godzinach i nic Cię nie obchodzi, prowadząc swoją firmę pracujesz 24h na dobę

Zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

To teraz kiedy wspomnieliśmy o wszystkich czarnych stronach działalności gospodarczej, możemy przejść do plusów. Ja osobiście cieszę się z takiej formy zatrudnienia. W branży IT mogę pracować dla jednego kontrahenta, jednocześnie rozwijając bloga jako swoją firmę. Firmie, która z nami współpracuje mogę po prostu wystawić fakturę i nie bawić się w umowy o dzieło (które generują jeszcze więcej biurokracji).

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Główne zalety otworzenia własnej firmy to:

 • znika pośrednik pomiędzy klientem a Twoją pracą, to oznacza że 100% wynegocjowanej stawki trafia do Twojej kieszeni (w dużym uproszczeniu)
 • masz 100% kontroli nad tym co robisz, jak to robisz i po co = Twoja wizja, Twoje działania
 • jeśli wszystko sobie dobrze poukładasz to możesz bardzo dobrze zrównoważyć czas pracy i życia rodzinnego,
 • jeśli Twój biznes dobrze działa, możesz sobie brać urlop kiedy chcesz (z uwzględnieniem, że wtedy jednak nie zarabiasz)
 • pracujesz na własny rachunek, budujesz coś swojego co potem możesz przekazać dzieciom
 • koszty prowadzenia działalności zmniejszają Twój podatek, możesz rozliczać np. sprzęt elektroniczny, jeśli kupujesz go na potrzeby działalności
 • nie masz szefa 🙂

Czy to się opłaca?

Najbezpieczniejszym wyjściem wydaje się połączenie etatu (pełnego lub częściowego) z prowadzeniem własnej firmy i rozkręcaniem jej po godzinach. W takim okresie przejściowym czasu masz wprawdzie najmniej, ale jest też sporo plusów – to pracodawca opłaca Twój ZUS, nadal masz wszystkie benefity z pracy na etacie, masz pewnego rodzaju stabilność finansową i możesz trochę bardziej ryzykować. I gdy uznasz, że wiesz już co i jak chcesz robić, oraz jak zarabiać na Twojej firmie – możesz zrezygnować z etatu i poświęcić się tylko jej.

Prowadzenie własnego biznesu z pewnością nie jest dla każdego, ale warto zaryzykować. Tylko nie zakładaj go po to, żeby komuś coś udowodnić lub po prostu uwolnić się od szefa.

Dodaj komentarz