Ostatnio aktualizowany 11 maja 2020 Praca

Kiedy warto zmienić pracę? Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Człowiek jest integralną istotą. Znaczy to dokładnie tyle, że nie jesteś w stanie w 100% oddzielić jednej sfery Twojego życia od drugiej.

Może Ci się wydawać, że owszem – sprawy zawodowe zostawiasz za drzwiami firmy, ale nie łudź się – to jaki miałeś dzień ma wpływ na Twoją energię i humor wieczorem.

W pracy spędzasz znaczną część życia. Czy czujesz się niej dobrze? Czasem możesz zacząć się wypalać zawodowo i dopiero chwila refleksji i spojrzenie z boku może Ci uświadomić, że gdzieś jest problem. Wypalenie w skrócie jest spowodowane długotrwałym stresem związanym z pracą a jest bardzo negatywne w skutkach dla całego Twojego życia.

Objawy wypalenia zawodowego

Sam mam doświadczenie z jednego z moich poprzednich stanowisk, gdzie trafiłem do naprawdę świetnej firmy na super stanowisko, ale z czasem z różnych powodów (nie będę wchodził w szczegóły) zacząłem się wypalać. Zorientowałem się dopiero po dłuższym czasie, na całe szczęście nigdy nie jest za późno.

Oto kilka objawów, po których możesz poznać, że się wypalasz w obecnym miejscu pracy:

 • wstajesz rano ze ściśniętym żołądkiem na samą myśl o pójściu do pracy,
 • jesteś nerwowy, zestresowany,
 • nie potrafisz w pracy już spojrzeć na siebie z dystansu,
 • czujesz się jak chomik w kołowrotku – jesteś w ciągłej gonitwie, niewydajny i z wyrzutami sumienia,
 • zatraciłeś sens pracy i masz ochotę to wszystko rzucić,
 • jesteś słaby fizycznie, przemęczony, częściej chorujesz,
 • cierpi twoje życie osobiste i rodzinne;

Jeśli zauważasz u siebie jeden (lub co gorsza – więcej) objaw to spokojnie, bez paniki – przejdziemy przez to. W każdej zmianie na samym początku ważne jest uświadomienie sobie problemu. Potem można podchodzić do jego rozwiązania.

Czy powinieneś zmienić pracę?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zmiana pracy, bo wtedy masz nowy start i możesz wszystko zacząć od zera. Ze świeżą głową i ze świadomością tego, czego na pewno nie chcesz w swojej pracy – łatwiej jest podejmować dobre dla Ciebie decyzje. Doświadczenia uczą.

Jeśli sądzisz, że do wypalenia Ci jeszcze daleko to nic tylko się cieszyć 🙂 Są jednak jeszcze inne powody dla których warto zmienić pracę:

 1. Praca jest zbyt łatwa, nie stawia przed Tobą wyzwań i czujesz że w wieku trzydziestu paru lat masz swoją ciepłą posadę. Możesz to tak zostawić, ale gdy to życie Cię zmusi do zmiany pracy to trudniej będzie Ci ją znaleźć, jeśli teraz przestałeś się rozwijać.
 2. Może być też przesadzone w drugą stronę – cele przed Tobą postawione są zbyt wysokie, ciągle zbierasz za to kary, a nikt nie jest w stanie lub nie chce Ci w nich pomóc – zbyt wysokie cele też blokują Twój rozwój.
 3. Inna perspektywa – warto zmienić pracę żeby poznawać spojrzenie firm różnej wielkości i różnie zorganizowanych. Pracując od zawsze w jednej firmie, w której donosicielstwo jest na porządku dziennym może być Ci trudno uwierzyć, że gdzieś może być inaczej – zmieniając pracę zbierasz inne spojrzenia.
 4. Wyższe zarobki – zmieniając pracę dużo łatwiej jest negocjować podwyżkę niż będąc u tego samego pracodawcy. Statystyki mówią, że zmieniając pracę co 2 lata po 10 latach będziemy zarabiać o połowę więcej niż gdybyśmy byli 10 lat lojalni jednej firmie.
 5. Firma zapada się finansowo – jeśli Ty to widzisz i nie ma jasnych komunikatów z “góry” co do planu poprawy sytuacji, to lepiej uciekać z tego okrętu.
 6. Stoisz w miejscu – nudzisz się, wpadłeś w rutynę, przestałeś wierzyć w swoją pracę, a co gorsza – szef się tym nie interesuje i nikt nie proponuje Ci zmiany czy awansu.
 7. Stres – największy cichy zabójca naszych czasów. Stres, owszem potrafi pobudzić nasz organizm do wytężonego wysiłku i lepszej produktywności, ale powinny to być krótkotrwałe sytuacje awaryjne. Długotrwały stres wyniszcza fizycznie i psychicznie i jest pierwszym powodem wypalenia.
 8. Dysonans między wartościami Twoimi, a Twojej firmy. Jeśli czujesz, że jako firma sprzedajecie coś niepotrzebnego lub niemoralnego i nie chciałbyś być kojarzony z taką usługą/produktem, to zmień pracę czym prędzej. Pamiętaj że kolejny pracodawca będzie pytał Cię o To co robiłeś w poprzedniej firmie i jeśli będziesz się tego wstydził, to zły znak.

Wiem, że zmiana pracy to nie jest coś łatwego. Kredyt i posiadanie rodziny na utrzymaniu też tego nie ułatwia. Ale jeśli czujesz się już teraz, jakbyś był w klatce bez wyjścia, to zapytaj sam siebie czy wytrzymasz tak jeszcze 5-10 lat? Jeśli odpowiedź brzmi: “nie”, to teraz jest najlepsza chwila, żeby do zmiany zacząć się przygotowywać.

I nawet jeśli sądzisz, że w Twoim zawodzie będzie wszędzie tak samo to wierz mi – są dobrze funkcjonujące szpitale, są dobrze funkcjonujące urzędy i są dobrze funkcjonujące placówki pocztowe. Nie jesteś skazany na bylejakość 🙂

Jako ludzie boimy się “nowego” i idealnie byłoby zachować status quo, ale pamiętaj że najlepsze rzeczy dzieją się poza strefą komfortu i nawet jeśli od razu nie trafisz do miejsca w którym się będziesz czuć lepiej, to przełamując strach przed zmianą łatwiej będzie Ci to zrobić po raz kolejny. Zbierzesz więcej doświadczeń, podwyżek, awansów i perspektyw niż Twoi koledzy, którzy utknęli w jednym “zakładzie pracy” na 25 lat.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

A co jeśli już długo szukasz pracy?

Cześć. Nie znam Cię. Nie znam Twojej sytuacji. Ale ten artykuł odnosi się do 90% przypadków osób, które długo szukają pracy.

Czytaj dalej

Jak wygląda niebo? Fakty i mity

Dzisiaj będzie o niebie. Nie takim z 72 czekającymi dziewicami, jeśli wysadzisz się w powietrze. Takim gdzie czeka na Ciebie sam Bóg.

Czytaj dalej

Rzuć to wszystko i jedź w Bieszczady! – czyli jak się wyciszyć i odzyskać kontrolę

Czy masz czasem tak, że czujesz jakby wszystko Ci się wyślizgiwało z rąk? Gonisz za spóźnionymi sprawami, masz problem z ustaleniem priorytetów i finalnie wydaje Ci się, że nie możesz dokończyć niczego ważnego? A może z drugiej strony - wszystko świetnie ogarniasz, ale czujesz się powoli wypalony taką jazdą na wysokich obrotach?

Czytaj dalej

Czego mi brakuje? 7 umiejętności, które ceni każdy pracodawca

W każdym zawodzie wymagane są inne umiejętności. Są jednak takie, które wykorzystasz w każdej firmie i na każdym stanowisku.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek