Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Jak się zachować na rozmowie o pracę?

Ok, Twoje CV oraz list motywacyjny zadziałały. Firma uznała, że jesteś na to stanowisko odpowiednim kandydatem.

Jednak – nadal jesteś tylko kandydatem.

Zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Wiesz co napisałeś w CV i znasz swoją wartość. Teraz będziesz sprawdzany przez firmę, czy ten kogo wyobrazili sobie z listu i CV to naprawdę Ty 🙂

Jak przyjść na rozmowę kwalifikacyjną?

Tak jak wspominałem to już we wcześniejszych artykułach, jeśli ktoś Cię nie zna – ocenia Cię po tych informacjach, które ma. Czyli to co o Tobie przeczytał w Twoim CV, liście motywacyjnym, to co sprawdził o Tobie w internecie, a teraz to co widzi przed sobą, czyli to jak wyglądasz.

Twój wygląd nie jest kluczowy na rozmowie (mimo, że od niego zaczynam), ale robi pierwsze wrażenie. Ważne, żebyś był schludny (uczesany, ręce bez śladów smaru itp. ;)), a ubiór powinien być dopasowany do firmy i stanowiska. Kilka porad:

 • garnitur w 90% przypadków będzie przedobrzony – sprawdzi się tylko tam, gdzie będziesz z niego często korzystał w pracy (np. stanowisko dyrektorskie, czy doradca biznesowy w branży finansowej),
 • krótkie spodenki i krótki rękawek w 90% będą niewystarczające – choć myślę, że np. latem w rozmowie o pracę fizyczną może to nie mieć wpływu na to, czy zostaniesz zatrudniony,
 • w większości przypadków sprawdzi się pół-casual – eleganckie spodnie, ładna (wyprasowana!) koszula i do tego marynarka (ja osobiście lubię białe bawełniane koszule i swoją szarą marynarkę – możesz zobaczyć na naszym Instagramie) – ubierając się tak pokazujesz, że jesteś pewny siebie i w pewien sposób wyluzowany,
 • jeśli aplikujesz do firmy kreatywnej, artystycznej czy startupu to możesz pozwolić sobie na jeden punkt więcej na skali ekstrawagancji i zostawić krawat w domu 😉
 • lepiej się ubrać zbyt elegancko niż zbyt luźno – pamiętaj, że w ten sposób okazujesz szacunek swojemu potencjalnemu pracodawcy,

To tyle o wyglądzie, przechodzimy teraz do dużo ważniejszych części.

Czego nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej?

Jak już wiesz – cenię w życiu prawdę i szczerość, dlatego nie namawiam Cię do ukrywania czegokolwiek. Jako człowiek możesz jednak wybierać co wypowiadasz i dlatego kilka zasad:

 1. Nigdy nie mów źle o swoim pracodawcy – tak aktualnym jak i byłym. Ktoś, kto Cię zatrudnia nie ma wtedy pewności czy o ich firmie nie będziesz mówił podobnie. Podobnie jak z plotkami – jeśli spędzasz czas z plotkującymi, nie masz pewności czy nie obgadują Ciebie gdy wyjdziesz z pokoju
 2. Nie zaczynaj rozmowy od finansów – nawet jeśli jest to dla Ciebie najważniejsze to pamiętaj, że pracownik motywowany finansami jest najtrudniejszy dla pracodawcy.
 3. Nie skupiaj się na sobie – pamiętaj, że pracownik i pracodawca to nie powinien być model Pan i niewolnik, a raczej partnerzy w biznesie. Przygotuj się przed rozmową, poznaj firmę, dowiedz się na czym jej zależy. Wszystko co mówisz na rozmowie mów z perspektywy tego, jak Twoja osoba może pomóc w realizacji celów firmy? Co możesz wnieść?

O co Cię zapytają na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekrutacja ma na celu poznanie Ciebie i tego jakim możesz być pracownikiem. Czasem będziesz rozmawiał z rekruterem, czasem z właścicielem firmy, a czasem z szeregowym pracownikiem – wszystko po to, by zweryfikować czy będziesz pasował do zespołu i czy spełnisz to zadanie do którego jesteś zatrudniany.

Oto najczęstsze pytania, które padają na rozmowach rekrutacyjnych:

 1. Jakie są Twoje mocne strony? – o słabych i mocnych stronach już pisałem tutaj, ale w dużym skrócie: odpowiadając na to pytanie bądź szczery, nie próbuj lawirować czy przemilczeć. Nie umniejszaj swoich mocnych stron fałszywą skromnością, ale i nie wyolbrzymiaj. Największy błąd jaki możesz popełnić przy tym pytaniu to będąc nieprzygotowanym – pokażesz wtedy brak pewności i świadomości tego jaką jesteś osobą.
 2. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? – rozsyłając 50 CV w ciągu godziny łatwo jest równie masowo potraktować rozmowy rekrutacyjne. To pytanie sprawdza czy do rozmowy się przygotowałeś: czy przeczytałeś podstawowe informacje o firmie, czy wiesz czym się zajmuje, czy wiesz jakie wartości wyznaje, jakie ma priorytety i dla kogo świadczy usługi? Odpowiadając możesz nawiązać do części wspólnej tego jakiego pracodawcy poszukujesz, a tego co o firmie wiesz, np.: „słyszałem, że szanujecie to, że pracownik ma rodzinę” lub „szukam ciekawych projektów, a to, że projektujecie drukarki 3D wydaje mi się właśnie ciekawym projektem” 🙂
 3. Dlaczego zmieniasz pracę? – czyli, dlaczego odchodzisz z poprzedniej firmy? Łatwo tu zrzucić całą winę na pracodawcę, ale jak już mówiliśmy – o pracodawcy nie mów źle. Lepiej nawiązać do tego, że szukasz zmiany czy rozwoju.
 4. Opowiedz coś o sobie – to pytanie/zadanie może Cię wybić z rytmu. W teorii znasz siebie, bo żyjesz ze sobą całe życie, ale w praktyce jak byś opowiedział o sobie w 4-5 zdaniach? Na co zwrócisz uwagę w pierwszej kolejności? Na swój status społeczny? Doświadczenie zawodowe? Rodzinę? Zastanów się, co Cię definiuje? Przykładowo, ja w jednym zdaniu (które mam na górze swojego CV) definiuję siebie jako: „Working in IT for 10+ years now, evangelist, blogger, husband and brother.”, czyli zwracam uwagę na swoje doświadczenie zawodowe, to że jestem ewangelistą, blogerem, mężem i bratem. Można to potraktować dosłownie lub w przenośni, ale do tego już mogę wykorzystać kolejne 3-4 zdania 🙂
 5. Ile chcesz zarabiać? – tu odsyłam Cię do artykułu Ile chcesz zarabiać? Wyceń się i negocjuj zarobki!
 6. Gdzie się widzisz za 5 lat? – na jednej z rozmów usłyszałem nawet wersję, gdzie się widzę za 50 lat 😀 To pytanie sprawdza Twoją wizję siebie, do czego dążysz w swoim życiu, czy masz pomysł na siebie i swoją karierę czy szukasz czegokolwiek. O ustalaniu wizji polecam Ci mój artykuł 7 pytań o cel życia i wywiad z Jackiem Weiglem – chyba największym wizjonerem jakiego poznałem osobiście.

O co zapytać na rozmowie rekrutacyjnej?

Kiedy już rekruter wypyta Cię o wszystko, zazwyczaj przekazuje Tobie pałeczkę. To jest chwila w której możesz wypytać o wszystko co potem mogłoby mieć wpływ na to, czy przyjmiesz ofertę pracy czy nie. Pamiętasz dla jakiego pracodawcy chcesz pracować?

Ja najczęściej pytam o:

 1. Godziny pracy – w niektórych firmach jest to zawsze 9-17, w innych możesz przychodzić o dowolnej porze, byleby tylko praca była wykonana.
 2. Nadgodziny – czy są, jak często, czy są obowiązkowe i jak są płatne
 3. Praca zdalna – w czasach, gdy sporą część pracy można wykonywać przy komputerze, jest to coraz powszechniejsze. O pracy zdalnej jeszcze przeczytasz w dalszej części kursu.
 4. Zakres odpowiedzialności – z ogłoszenia zazwyczaj można go wywnioskować, ale jeśli mam dodatkowe pytania, to jest najlepsza chwila, żeby je zadać.
 5. Miejsce parkingowe – parkowanie w warszawskim Mordorze to jedna z największych bolączek, dlatego dobrze jest zapytać – może firma ma nieużywane miejsce, które uda Ci się wynegocjować?

Co jeszcze może się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim rozmowa niekoniecznie musi być jedna. Słyszałem o firmach, gdzie 12 różnych osób przeprowadza z Tobą krótkie rozmowy. A wszystko po to, żeby się upewnić czy jesteś właściwym kandydatem.

Sam proces rekrutacyjny jest kosztowny dla firmy, potem wdrożenie pracownika też jest inwestycją. Firma musi mieć pewność, że inwestuje we właściwego człowieka.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Dlatego na rozmowie oprócz pytań wymienionych wyżej z pewnością będzie sprawdzana Twoja wiedza z danej branży. Ktoś będzie próbował zweryfikować, że to co napisałeś w swoim CV jest prawdziwe.

Oprócz wiedzy będzie sprawdzany Twój charakter. Sporo da się wyczytać ze zwykłej rozmowy i z Twojej mowy ciała, ale rekruter może np. spróbować wprowadzić nerwową atmosferę i sprawdzić jak zareagujesz.

No i na koniec – każdy chce pracować z ludźmi, których lubi. Dlatego rekruter po prostu oceni czy jesteś fajnym człowiekiem i czy się odnajdziesz w zespole. Czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Optymistą czy pesymistą? Czy stąpasz twardo po ziemi czy jesteś ideowcem-marzycielem? (Psst! W kursie „Ciesz się swoją pracą” jest zawarty również test osobowościowy).

Gdybym miał podsumować to wszystko co jest napisane wyżej, to warto po prostu być szczerym i dobrym człowiekiem. To się opłaca prędzej czy później 😉

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Prowadź tam, gdzie jesteś – relacja z Global Leadership Summit 2019 – #CL014

Każdy z nas ma wpływ. I wierzę, że każdy może zmienić serce choć jednej osoby wokół siebie. Porozmawiamy dziś o przywództwie w świecie i miejscu pracy.

Czytaj dalej

Gdzie i jak szukać pracy?

A więc szukasz pracy, tak? CV zaktualizowane? Profil na Facebooku wyczyszczony? Jesteś świadom czego szukasz i jakie są Twoje mocne strony? No to zaczynamy!

Czytaj dalej

Ciesz się swoją pracą – Live przy kawie

Przy tej kawie opowiadałem więcej o kursie "Ciesz się swoją pracą". Nie wierzę, że nie masz w sobie umiejętności, które pozwolą Ci faktycznie czerpać radość i zarabiać.

Czytaj dalej

Pieniądze, sens życia, chęć wypełnienia sobie czasu. Co motywuje Cię do pracy?

Co byś robił gdybyś nie musiał pracować? Wiem, że musisz. Ale wyobraź sobie, że masz pod dostatkiem pieniędzy - co wtedy robisz?

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek