Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Ile chcesz zarabiać? Wyceń się i negocjuj zarobki!

Co bardziej cyniczni moi znajomi mówią, że praca jest tylko po to, żeby zarabiać.

Nie zgadzam się z tym. Pieniądze są tylko efektem ubocznym dobrze wykonanej pracy.

Owszem, gdybym nie potrzebował pieniędzy to pewnie spędzałbym czas trochę inaczej niż na pracowaniu (mam kilka pomysłów ;)), ale pieniądze nie mogą być Twoim głównym motywatorem.

Osoby, które dbają tylko o wysokość swoich zarobków są raczej uciążliwe dla pracodawcy – ich motywacja stale się obniża, gdy tylko przyzwyczają się do zarobków. Taki pracownik co jakiś czas potrzebuje podwyżek, żeby dalej chciał pracować.

Jednak – to co sobą reprezentujesz, to co możesz wnieść do firmy oddajesz pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Warto, żeby było:

  1. Adekwatne do Twoich umiejętności, stanowiska i tego co oferuje rynek
  2. Zadowalające Ciebie samego i Twoje ambicje 🙂
  3. Zaspokajające potrzeby Twoje i Twojej rodziny

Negocjacja wynagrodzenia czeka Cię przy rekrutacji do nowej firmy, jak i w obecnej firmie. Jak zwykle – musisz być proaktywny i przygotowany 🙂

Ile chcesz zarabiać?

Zanim określisz ile chciałbyś zarabiać warto sprawdzić ile zarabiają inni ludzie na podobnych stanowiskach. Na świecie istnieją firmy, gdzie lista pracowników zawiera od razu wysokość ich zarobków. W Polsce jest to jednak nadal temat tabu (choć często ogłoszenia o pracę podają już szacowaną wysokość zarobków).

Internet daje nam jednak nieskończone możliwości. Wypełniając anonimową ankietę o swoim stanowisku i zarobkach może zobaczyć jak plasujesz się w porównaniu do całej branży i tego stanowiska.

Możesz użyć tej strony zarówno jeśli negocjujesz podwyżkę (podając swoje aktualne stanowisko) jak i szykując się do rozmowy rekrutacyjnej (podając przybliżone dane stanowiska na które aplikujesz).

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Wiedząc ile zarabiają inni, możesz zderzyć to ze swoim domowym budżetem. Wynagrodzenie będziesz wydawał na utrzymanie domu, rozrywkę i jeszcze pewnie chciałbyś coś odłożyć. Jeśli nie prowadzisz regularnego budżetu, spróbuj policzyć ile potrzebowałbyś na wszystkie swoje cele pieniędzy miesięcznie/rocznie.

Potem zderz swoje oczekiwania z tym co wiesz o wynagrodzeniach na rynku i już jesteś w stanie podać kwotę, którą chciałbyś zarabiać.

Dlaczego chcesz tyle zarabiać?

Skoro do tej pory pracowałeś za mniejsze pieniądze, to dlaczego właściwie teraz chcesz ich otrzymywać więcej? Musisz być przygotowany na uargumentowanie tej kwoty. Przygotowanie szacowanych kosztów domowych, rozrywki i oszczędności to już pierwszy krok.

Może jednak w ostatnim czasie podniosłeś swoje kwalifikacje? Albo będziesz miał teraz więcej obowiązków i większą odpowiedzialność?

Co firma będzie z tego miała?

O pieniądzach rozmawiasz z pracodawcą. Zależnie na kogo trafisz, może to być osoba, którą faktycznie wzruszysz historią swoją i swojej rodziny, ale all in all firmy nie są organizacjami charytatywnymi i zatrudniają Cię z jakiegoś powodu.

Zawsze, ale to zawsze spróbuj spojrzeć na swoje zarobki z perspektywy firmy. Co firma będzie miała z tego, że da Ci podwyżkę/takie wynagrodzenie?

Spróbuj znaleźć swoje najlepsze cechy dopasowane do zespołu/celu firmy. Może jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, masz wiedzę, której nie ma nikt inny lub po prostu jesteś świetnym graczem zespołowym?

Jeśli pokażesz, że rozumiesz jak Twoje stanowisko funkcjonuje w kontekście firmy – zostaniesz potraktowany w rozmowie jak równy z równym. A wtedy rozmowa o pieniądzach nie będzie zwykłą przepychanką, gdzie każdy ciągnie w swoją stronę, tylko stanie się konsekwencją tego co policzyłeś i uargumentowałeś. I nawet jeśli firma nie będzie miała środków na taką kwotę, to też to po prostu usłyszysz.

Jeśli będziesz wiedział ile chcesz zarabiać, dlaczego i będziesz potrafił powiedzieć co firma z tego będzie miała – jesteś na prostej drodze do wymarzonych zarobków 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Co czytać? 5 najlepszych blogów o świadomym życiu

Treści w internecie jest już na tyle dużo, że coraz trudniej dotrzeć do tych dobrych jakościowo.

Czytaj dalej

Jak wygląda Twoja kariera?

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy czerpię satysfakcję z miejsca w którym aktualnie jestem w mojej karierze, to bym odpowiedział, że w 100%.

Czytaj dalej

Rytuał porannej kawy – ułóż sobie dzień

W końcu jest - pierwszy wpis o kawie. Jednak o kawie z innej perspektywy niż ta kuchenna. Będziesz mógł przeczytać o tym jak wygląda poranna kawa u naszych czytelników, jak wygląda mój rytuał i dlaczego jest to taki ważny element mojego życia.

Czytaj dalej

Dlaczego w pracy tak trudno się pracuje? – czyli o co warto zadbać podczas pracy zdalnej

Praca zdalna dla niektórych jest tylko marzeniem, dla innych jest już codziennością.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek