Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Gdzie i jak szukać pracy?

A więc szukasz pracy, tak? CV zaktualizowane? Profil na Facebooku wyczyszczony? Jesteś świadom czego szukasz i jakie są Twoje mocne strony? No to zaczynamy!

Oczywista oczywistość – szukaj pracy w internecie

W kontekście szukania pracy, internet to pierwsze co się nasuwa na myśl. Otwierasz przeglądarkę, przeszukujesz oferty i możesz szybko rozsyłać jedno CV za drugim.

Najprawdopodobniej dostaniesz sporo telefonów, e-mail i pójdziesz na niejedną rozmowę rekrutacyjną. I dlatego ten sposób pozwala Ci bardzo szybko rozeznać się w rynku, poznać aktualne stawki i porównywać warunki w poszczególnych firmach.

Najpopularniejsze portale z ofertami pracy w Polsce to Pracuj.pl, LinkedIn i GumTree, a jeśli myślisz o pracy za granicą, to koniecznie sprawdź Indeed, Monster i – znów – LinkedIn.

Uwaga! W internecie jest wielu oszustów (Wirusy na Facebook’u – czy Twoje konto zostało złamane?), w tym żerujących na osobach szukających pracy. Bądź ostrożny przy odpowiadaniu na podejrzane oferty, nie przesyłaj nikomu skanu dowodu osobistego i nie wykonuj żadnych przelewów weryfikacyjnych.

Praca po znajomości

Co myślisz, kiedy słyszysz określenie „praca po znajomości”? Ja widzę osobę, która totalnie się nie nadaje na stanowisko, zarabia nieadekwatnie duże pieniądze, a została wybrana tylko z powodu powiązań z szefem.

Nie o takiej pracy po znajomości jednak chciałem Ci napisać 🙂 Może lepiej będzie użyć słowa „polecenie” czy „rekomendacja”.

Z pewnością masz dziesiątki znajomych, a na Facebooku już z pewnością setki. Każdy z nich pracuje w jakiejś firmie. Zastanów się – może ktoś z Twoich znajomych pracuje w firmie, do której chciałbyś się dostać? Może ktoś mógłby Cię polecić do pracy?

Firmy już od dawna korzystają z zatrudniania z polecenia swoich pracowników z prostego powodu: taka osoba jest lepsza niż osoba zapraszana totalnie w ciemno – ktoś za nią ręczy.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Jeśli skorzystałeś z rady w tym artykule, to nie musisz się ukrywać z tym, że szukasz pracy. Otwiera to Ci drogę do ogłaszania się oficjalnie 🙂

Napisz post na Facebooku, napisz maila do grup/społeczności/wspólnot do których należysz. Napisz krótko o tym, że szukasz pracy, w jakiej branży i co możesz zaoferować swoją osobą. Każda z osób, która przeczyta Twoją wiadomość może coś wiedzieć na temat pracy dla Ciebie.

Bądź proaktywny – wyjdź z inicjatywą

Moja żona jest wzorem jeśli chodzi o szukanie pracy. Rzadko przegląda jakiekolwiek ogłoszenia. Najczęściej po prostu wybiera firmy w których chciałaby pracować i odzywa się do nich nie czekając na rekrutację.

Pisze dobry list motywacyjny i pokazuje, że jej zależy. Najczęściej trafia w okres, kiedy firma nie ma otwartej żadnej rekrutacji przez co:

  1. robi wrażenie swoją proaktywnością (modne słowo)
  2. jej CV nie ma praktycznie żadnej konkurencji na biurku – jest jedynym kandydatem w rekrutacji, którą sama zapoczątkowała
  3. sama wybiera firmy do których wysyła CV

I wiesz co? W większości przypadków dostawała tak pracę. Firmie zależy przede wszystkim na tym, żeby pracownik był zaangażowany. A kiedy ktoś pisze, że chce pracować właśnie w tej firmie – jest 99% pewności, że będzie zaangażowany.

Jeśli trudno Ci określić do jakich firm warto się odezwać w pierwszej kolejności, to przejrzyj listę uczestników i sponsorów konferencji w Twojej branży. To zazwyczaj solidna dawka inspiracji i zorientowania się w Twoim rynku.

Uczestnicz w życiu społeczności

W każdej branży i każdym środowisku są ludzie, którzy „chcą więcej”. Tacy ludzie, którym nie wystarcza to co jest, ale świadomie chcą wprowadzać zmiany.

I tacy ludzie mają to do siebie, że szukają podobnych sobie. Najczęściej rodzą się z tego konferencje, ale także mniejsze spotkania (meetupy).

Szukając pracy dobrze jest być tym, który chce od życia więcej. Pójdź na takie spotkanie w swoim mieście (lub przyjedź do Warszawy, u nas jest tego sporo i jak już będziesz, to koniecznie umówmy się na kawę ;)) i poznaj tych ludzi. Pójdź drugi raz i zacznij się bardziej interesować. Zacznij żyć w tej społeczności.

Po jakimś czasie zyskasz:

  1. dużo większą wiedzę, inspirację i motywację niż inni w Twojej branży
  2. dużo większe szanse w oczach potencjalnego pracodawcy jako uczestnik życia społęczności
  3. dużo lepsze relacje z tymi, którzy o dobrych miejscach pracy dowiadują się pierwsi

I żeby była jasność – nie traktuj takich spotkań instrumentalnie. Zamiast realizować tylko swoje prywatne cele, zaangażuj się i pomóż tak jak potrafisz. Nieszczerość bardzo łatwo można wychwycić, a w networkingu chodzi o to, żeby pomagać sobie nawzajem.

Jeśli nie chcesz/nie masz czasu/nie możesz uczestniczyć w konferencjach i meetupach, to skorzystaj z wynalazku naszych czasów – grup na Facebooku. Nie są tak skuteczne w nawiązywaniu relacji, ale z pewnością możesz stamtąd czerpać wiedzę, a i o niejednej pracy możesz się z nich dowiedzieć w pierwszej kolejności.


Będę Ci bardzo wdzięczny jeśli uzupełnisz ten artykuł o swoje doświadczenia – podziel się nimi w komentarzu 🙂

Powodzenia w szukaniu pracy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

Dołącz do dyskusji

Avatar Marta Lewandowska

Hej! Kilka dodatkowych uwag w tym temacie do doczytania tutaj. Może kogoś zainteresuje 🙂
https://ers.pl/jak-szukac-pracy-krotki-poradnik-dla-kandydata/

Paweł Tomkiel
27 lipca 2019
Avatar Paweł Tomkiel

🔥

Avatar Patryk Tarachoń

Metody bardzo skuteczne i warte wykorzystania podczas szukania pracy. U siebie zrobiłem ranking portali z ogłoszeniami o pracę, do którego serdecznie zapraszam: https://patryktarachon.pl/oferty-pracy-w-polsce/

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda Twoja kariera?

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy czerpię satysfakcję z miejsca w którym aktualnie jestem w mojej karierze, to bym odpowiedział, że w 100%.

Czytaj dalej

Dla jakiego pracodawcy chcesz pracować?

Jak już wiesz - pieniądze nie są dla mnie główną motywacją do pracy. Oddaję swój czas firmie/pracodawcy i mam już tak, że lubię, gdy moja praca ma sens. Pewnie masz podobnie.

Czytaj dalej

Co czytać? 5 najlepszych blogów o świadomym życiu

Treści w internecie jest już na tyle dużo, że coraz trudniej dotrzeć do tych dobrych jakościowo.

Czytaj dalej

Biznes z wartościami 2017. Etyka a praktyka – reportaż z konferencji

Zaprzyjaźniona fundacja "Edukacja z wartościami" poprosiła nas o zrobienie reportażu z konferencji organizowanej w Sejmie Rzeczypospolitej.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek