Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Gdzie i jak szukać pracy?

A więc szukasz pracy, tak? CV zaktualizowane? Profil na Facebooku wyczyszczony? Jesteś świadom czego szukasz i jakie są Twoje mocne strony? No to zaczynamy!

Oczywista oczywistość – szukaj pracy w internecie

W kontekście szukania pracy, internet to pierwsze co się nasuwa na myśl. Otwierasz przeglądarkę, przeszukujesz oferty i możesz szybko rozsyłać jedno CV za drugim.

Najprawdopodobniej dostaniesz sporo telefonów, e-mail i pójdziesz na niejedną rozmowę rekrutacyjną. I dlatego ten sposób pozwala Ci bardzo szybko rozeznać się w rynku, poznać aktualne stawki i porównywać warunki w poszczególnych firmach.

Najpopularniejsze portale z ofertami pracy w Polsce to Pracuj.pl, LinkedIn i GumTree, a jeśli myślisz o pracy za granicą, to koniecznie sprawdź Indeed, Monster i – znów – LinkedIn.

Uwaga! W internecie jest wielu oszustów (Wirusy na Facebook’u – czy Twoje konto zostało złamane?), w tym żerujących na osobach szukających pracy. Bądź ostrożny przy odpowiadaniu na podejrzane oferty, nie przesyłaj nikomu skanu dowodu osobistego i nie wykonuj żadnych przelewów weryfikacyjnych.

Praca po znajomości

Co myślisz, kiedy słyszysz określenie „praca po znajomości”? Ja widzę osobę, która totalnie się nie nadaje na stanowisko, zarabia nieadekwatnie duże pieniądze, a została wybrana tylko z powodu powiązań z szefem.

Nie o takiej pracy po znajomości jednak chciałem Ci napisać 🙂 Może lepiej będzie użyć słowa „polecenie” czy „rekomendacja”.

Z pewnością masz dziesiątki znajomych, a na Facebooku już z pewnością setki. Każdy z nich pracuje w jakiejś firmie. Zastanów się – może ktoś z Twoich znajomych pracuje w firmie, do której chciałbyś się dostać? Może ktoś mógłby Cię polecić do pracy?

Firmy już od dawna korzystają z zatrudniania z polecenia swoich pracowników z prostego powodu: taka osoba jest lepsza niż osoba zapraszana totalnie w ciemno – ktoś za nią ręczy.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Jeśli skorzystałeś z rady w tym artykule, to nie musisz się ukrywać z tym, że szukasz pracy. Otwiera to Ci drogę do ogłaszania się oficjalnie 🙂

Napisz post na Facebooku, napisz maila do grup/społeczności/wspólnot do których należysz. Napisz krótko o tym, że szukasz pracy, w jakiej branży i co możesz zaoferować swoją osobą. Każda z osób, która przeczyta Twoją wiadomość może coś wiedzieć na temat pracy dla Ciebie.

Bądź proaktywny – wyjdź z inicjatywą

Moja żona jest wzorem jeśli chodzi o szukanie pracy. Rzadko przegląda jakiekolwiek ogłoszenia. Najczęściej po prostu wybiera firmy w których chciałaby pracować i odzywa się do nich nie czekając na rekrutację.

Pisze dobry list motywacyjny i pokazuje, że jej zależy. Najczęściej trafia w okres, kiedy firma nie ma otwartej żadnej rekrutacji przez co:

  1. robi wrażenie swoją proaktywnością (modne słowo)
  2. jej CV nie ma praktycznie żadnej konkurencji na biurku – jest jedynym kandydatem w rekrutacji, którą sama zapoczątkowała
  3. sama wybiera firmy do których wysyła CV

I wiesz co? W większości przypadków dostawała tak pracę. Firmie zależy przede wszystkim na tym, żeby pracownik był zaangażowany. A kiedy ktoś pisze, że chce pracować właśnie w tej firmie – jest 99% pewności, że będzie zaangażowany.

Jeśli trudno Ci określić do jakich firm warto się odezwać w pierwszej kolejności, to przejrzyj listę uczestników i sponsorów konferencji w Twojej branży. To zazwyczaj solidna dawka inspiracji i zorientowania się w Twoim rynku.

Uczestnicz w życiu społeczności

W każdej branży i każdym środowisku są ludzie, którzy „chcą więcej”. Tacy ludzie, którym nie wystarcza to co jest, ale świadomie chcą wprowadzać zmiany.

I tacy ludzie mają to do siebie, że szukają podobnych sobie. Najczęściej rodzą się z tego konferencje, ale także mniejsze spotkania (meetupy).

Szukając pracy dobrze jest być tym, który chce od życia więcej. Pójdź na takie spotkanie w swoim mieście (lub przyjedź do Warszawy, u nas jest tego sporo i jak już będziesz, to koniecznie umówmy się na kawę ;)) i poznaj tych ludzi. Pójdź drugi raz i zacznij się bardziej interesować. Zacznij żyć w tej społeczności.

Po jakimś czasie zyskasz:

  1. dużo większą wiedzę, inspirację i motywację niż inni w Twojej branży
  2. dużo większe szanse w oczach potencjalnego pracodawcy jako uczestnik życia społęczności
  3. dużo lepsze relacje z tymi, którzy o dobrych miejscach pracy dowiadują się pierwsi

I żeby była jasność – nie traktuj takich spotkań instrumentalnie. Zamiast realizować tylko swoje prywatne cele, zaangażuj się i pomóż tak jak potrafisz. Nieszczerość bardzo łatwo można wychwycić, a w networkingu chodzi o to, żeby pomagać sobie nawzajem.

Jeśli nie chcesz/nie masz czasu/nie możesz uczestniczyć w konferencjach i meetupach, to skorzystaj z wynalazku naszych czasów – grup na Facebooku. Nie są tak skuteczne w nawiązywaniu relacji, ale z pewnością możesz stamtąd czerpać wiedzę, a i o niejednej pracy możesz się z nich dowiedzieć w pierwszej kolejności.


Będę Ci bardzo wdzięczny jeśli uzupełnisz ten artykuł o swoje doświadczenia – podziel się nimi w komentarzu 🙂

Powodzenia w szukaniu pracy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

Dołącz do dyskusji

Avatar Marta Lewandowska

Hej! Kilka dodatkowych uwag w tym temacie do doczytania tutaj. Może kogoś zainteresuje 🙂
https://ers.pl/jak-szukac-pracy-krotki-poradnik-dla-kandydata/

Paweł Tomkiel
27 lipca 2019
Avatar Paweł Tomkiel

🔥

Avatar Patryk Tarachoń

Metody bardzo skuteczne i warte wykorzystania podczas szukania pracy. U siebie zrobiłem ranking portali z ogłoszeniami o pracę, do którego serdecznie zapraszam: https://patryktarachon.pl/oferty-pracy-w-polsce/

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Daj szefowi szansę zanim odejdziesz – jak rozmawiać z przełożonym?

Kiedy szedłem do liceum czy na studia, to myślałem, że teraz wszystko będzie inaczej.

Czytaj dalej

Jak wygląda Twoja kariera?

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy czerpię satysfakcję z miejsca w którym aktualnie jestem w mojej karierze, to bym odpowiedział, że w 100%.

Czytaj dalej

Pieniądze, sens życia, chęć wypełnienia sobie czasu. Co motywuje Cię do pracy?

Co byś robił gdybyś nie musiał pracować? Wiem, że musisz. Ale wyobraź sobie, że masz pod dostatkiem pieniędzy - co wtedy robisz?

Czytaj dalej

Ciesz się swoją pracą – Live przy kawie

Przy tej kawie opowiadałem więcej o kursie "Ciesz się swoją pracą". Nie wierzę, że nie masz w sobie umiejętności, które pozwolą Ci faktycznie czerpać radość i zarabiać.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek