Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Duch

E-chrześcijanin wyłowiony z sieci – wpis gościnny na Okiem Sary

Dołączyłem się do akcji Ani Kurzawy z bloga Okiem Sary, gdzie celem było napisanie co sądzę o pokazywaniu wiary w sieci.

Tekst oryginalnie ukazał się tu: E-chrześcijanin: Paweł


Kiedy mój kumpel się nawracał, modlił się żeby nie zostać “męską pipą”. Dlaczego akurat to było jego głównym zmartwieniem?

Wiara ściśle kobieca

Kiedy się spojrzy na kościół, to jest on mocno kobiecy. Dość policzyć dziewczyny na niedzielnej mszy. A już ten zniewieściały Jezus miłosierny na obrazach dopełnia dzieła.

Nic dziwnego, że wiara jest uznawana za niemęską, a bycie w kościele za oznakę słabości.

A przecież Jezus to był facet z krwi i kości. Kto by się odważył wejść do świątyni Jerozolimskiej i powywracać stoły kupcom? Kto inny wyszedłby naprzeciw strażnikom, którzy po niego idą i powiedziałby: “Kogo szukacie?”.

Wiara dla odważnych

Bóg stworzył nas – mężczyzn – mocnymi. Chce w nas mieć swoich wojowników, tych którzy dla Niego zmieniają świat.

Wraz z moim bratem – Krzyśkiem – szukamy swojej drogi do męstwa. I o tym męstwie założyliśmy bloga. O męstwie i męskości. Brzmi to trochę patetycznie, ale sprowadzamy to do praktycznego życia. Piszemy więc o relacjach, pracy, a przede wszystkim o samoświadomości.

Paradoksalnie naszego bloga o męstwie czyta więcej kobiet – i to nam pokazuje jak kobiety tęsknią za tymi bożymi facetami. Tymi, którzy odnoszą się do wszystkich z miłością i szacunkiem, a jednocześnie potrafią bronić swoich najbliższych. Tymi, których słowo wiele znaczy i potrafią bronić wartości, w które wierzą.

Wiara praktyczna

Osobiście jestem uczulony na górnolotne chrześcijaństwo i kiedy słyszę: “Umiłowani! Trzeba nam żesz doświadczać tej łaski, która spływa na nas przez Ducha, tego samego dla któregoż zesłania Jezus zszedł był na ziemię” – to nie trafia to do mnie zupełnie (i nie chodzi o treść, a o dobrane słownictwo). Owszem, Bóg nas stworzył duchowych, ale nie zamykajmy się z tym w kościele, albo w ścianach takiej mowy.

Bóg nas stworzył, żebyśmy wychodzili z naszą wiarą do ludzi. Żebyśmy ją praktycznie stosowali w każdej minucie naszego życia. Wiara ma wpływ na to, jakim jesteś pracownikiem, jak traktujesz przyjaciół, jak się bawisz na imprezach i jak wydajesz swoje pieniądze.

Jestem prostym i szorstkim człowiekiem (choć Wieczny twierdzi, że jest bardziej szorstki ;)), ale Bóg przyszedł do mnie właśnie takiego i tak mam działać dla Niego w świecie.

I taki działam. Na naszym blogu nie znajdziesz apologetyki na temat dogmatów i różnic pomiędzy denominacjami. Tylko życie w praktyce i to, jaki chrześcijaństwo ma na nie wpływ.

Wiara online

Ludzie online są w ciągłym poszukiwaniu treści. I jeśli nie znajdą treści wysokiej jakości to mogą skończyć na Kwejku, Demotywatorach i innych zjadaczach czasu.

Nie jestem blogerem chrześcijańskim. Jestem blogerem-chrześcijaninem, tak jak są blogerzy-muzycy czy blogerzy-biegacze. Chrześcijanie online powinni wyjść z getta własnego podwórka i wychodzić do ludzi, bo ludźmi jesteśmy. Nie jesteśmy jacyś specjalni, nie jesteśmy inną częścią społeczeństwa – po prostu wierzymy w co innego i mamy do spełnienia misję daną nam przez Króla.

Skupiam się na dawaniu ludziom wartości i najwyższej jakości opartej na mojej relacji z Bogiem. Wszystko jednak z delikatnością – Bóg jest dżentelmenem i nie wchodzi z buta do czyjegoś życia.

Pysznej kawy Ci życzę!

Paweł

PS: jeśli to czytasz i jesteś kiedykolwiek w Warszawie – pisz do mnie przez zakładkę “Kontakt” – na kawę jestem chętny zawsze 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Z zabobonami lepiej nie ryzykować – Patrycja Hurlak – #CL013

Myślisz, że zabobony w dzisiejszym świecie nie istnieją? A słyszałeś, odpukać, jak ludzie się zachowują widząc czarnego kota lub drabinę? O tym rozmawiam dzisiaj z Patrycją Hurlak, autorką książki "Nawrócona wiedźma".

Czytaj dalej

Biznes z wartościami 2017. Etyka a praktyka – reportaż z konferencji

Zaprzyjaźniona fundacja "Edukacja z wartościami" poprosiła nas o zrobienie reportażu z konferencji organizowanej w Sejmie Rzeczypospolitej.

Czytaj dalej

O braciach przy kawie, męstwie i męskości w Radiu Warszawa

Dzięki gościnności Michała Guzka trafiłem po raz pierwszy do radia. Dzięki znajomości z nim w kolejnych latach wydarzyło się jeszcze wiele, ot np. nasz pierwszy patronat nad festiwalem.

Czytaj dalej

Żywy kościół żywego Boga – Serce Dawida 2018 – #CL005

Może Twoje wyobrażenie kościoła to smutny ksiądz w wiejskiej parafii, który mówi o zmartwychwstaniu w taki sposób jakby sam w to nie wierzył.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek