Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Dlaczego warto zmieniać pracę?

Nie lubię stać w miejscu. Lubię się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi.

Z takimi założeniami po prostu nie mógłbym spędzić całego życia w jednym miejscu pracy.

Paradoksalnie jestem też pracownikiem wiernym (choć Mirek Burnejko każdorazowo mi przypomina, że wierność na rynku pracy nie jest właściwą cechą) i z każdym pracodawcą spędzam zazwyczaj kilka lat.

To znaczy tak długo jak mogę się rozwijać i cieszyć tą pracą. Potem następuje rozmowa jak z tego artykułu i następnie przychodzi zmiana. Często jest to zmiana samej pracy.

A zmiana pracy ma 3 pozytywne strony.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

1. Nie odzwyczajasz się od rozmów rekrutacyjnych

Nie odzwyczajasz się od rozmów rekrutacyjnych – więc się ich nie boisz. Wiesz czego się możesz spodziewać, wiesz jak rozmawiać i wiesz jak sprawić byście razem z nowym pracodawcą byli zadowoleni.

Chodząc na rozmowy jesteś też na bieżąco z tym co się dzieje na rynku w Twojej branży. Wiesz, czy jest deficyt pracowników, potrafisz ocenić czy zarobki nie poszły przypadkiem w górę. Nie będziesz miał takiej perspektywy, jeśli będziesz obserwował rynek przez pryzmat pracy w jednej firmie przez kilkanaście lat.

2. Łatwiej jest zwiększać zarobki

Michał Szafrański promuje różne zasady oszczędzania, ale najłatwiej jest oszczędzać zwiększając przychody.

Statystyki pokazują, że pracując w tej samej firmie możesz liczyć średnio na 5% podwyżki rocznie. Zmieniając firmę jesteś w stanie podnieść swoje zarobki średnio o 10-20% rocznie. I teraz porównaj 10 lat w jednej firmie do 5 zmian miejsca pracy co dwa lata = w skali 10 lat to 50% podwyżki w pierwszym przypadku i prawie 90% w drugim.

3. Zbierasz doświadczenia

Każda firma ma inną misję, inną drogę do celu, inne zasady i inną perspektywę. Zmieniając pracę narażasz się na niebezpieczeństwo – bo to co wiesz teraz, przynajmniej w jakiejś części będziesz musiał zapomnieć i nauczyć się na nowo.

Ale to jest to, co mądre podręczniki nazywają “wyjściem ze strefy komfortu”. To tam uczysz się zupełnie nowych rzeczy, ćwiczysz swój umysł i wystawiasz się na niewygody. Doświadczenia mają wartość dla Ciebie, Twojej rodziny i przyszłego pracodawcy, dlatego warto je zbierać.

Z pracą – jak z życiem: nie daj się nabrać na pułapkę ciepłej i bezpiecznej posadki, bo może ominąć Cię wiele dużo wspanialszych rzeczy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Ideałami rodziny nie wykarmisz

Każdy jest idealistą. Każdy z nas ma w sobie ideały. Coś w co wierzy. Jakieś wartości na których buduje swój światopogląd i na podstawie których podejmuje wszystkie decyzje.

Czytaj dalej

Jesteś marką – zadbaj o swoją reputację

W dobie internetu i świecie pełnym indywidualistów, każdy z nas jest marką.

Czytaj dalej

A co jeśli już długo szukasz pracy?

Cześć. Nie znam Cię. Nie znam Twojej sytuacji. Ale ten artykuł odnosi się do 90% przypadków osób, które długo szukają pracy.

Czytaj dalej

Ciesz się swoją pracą – Live przy kawie

Przy tej kawie opowiadałem więcej o kursie "Ciesz się swoją pracą". Nie wierzę, że nie masz w sobie umiejętności, które pozwolą Ci faktycznie czerpać radość i zarabiać.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek