Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Dlaczego warto zmieniać pracę?

Nie lubię stać w miejscu. Lubię się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi.

Z takimi założeniami po prostu nie mógłbym spędzić całego życia w jednym miejscu pracy.

Paradoksalnie jestem też pracownikiem wiernym (choć Mirek Burnejko każdorazowo mi przypomina, że wierność na rynku pracy nie jest właściwą cechą) i z każdym pracodawcą spędzam zazwyczaj kilka lat.

To znaczy tak długo jak mogę się rozwijać i cieszyć tą pracą. Potem następuje rozmowa jak z tego artykułu i następnie przychodzi zmiana. Często jest to zmiana samej pracy.

A zmiana pracy ma 3 pozytywne strony.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

1. Nie odzwyczajasz się od rozmów rekrutacyjnych

Nie odzwyczajasz się od rozmów rekrutacyjnych – więc się ich nie boisz. Wiesz czego się możesz spodziewać, wiesz jak rozmawiać i wiesz jak sprawić byście razem z nowym pracodawcą byli zadowoleni.

Chodząc na rozmowy jesteś też na bieżąco z tym co się dzieje na rynku w Twojej branży. Wiesz, czy jest deficyt pracowników, potrafisz ocenić czy zarobki nie poszły przypadkiem w górę. Nie będziesz miał takiej perspektywy, jeśli będziesz obserwował rynek przez pryzmat pracy w jednej firmie przez kilkanaście lat.

2. Łatwiej jest zwiększać zarobki

Michał Szafrański promuje różne zasady oszczędzania, ale najłatwiej jest oszczędzać zwiększając przychody.

Statystyki pokazują, że pracując w tej samej firmie możesz liczyć średnio na 5% podwyżki rocznie. Zmieniając firmę jesteś w stanie podnieść swoje zarobki średnio o 10-20% rocznie. I teraz porównaj 10 lat w jednej firmie do 5 zmian miejsca pracy co dwa lata = w skali 10 lat to 50% podwyżki w pierwszym przypadku i prawie 90% w drugim.

3. Zbierasz doświadczenia

Każda firma ma inną misję, inną drogę do celu, inne zasady i inną perspektywę. Zmieniając pracę narażasz się na niebezpieczeństwo – bo to co wiesz teraz, przynajmniej w jakiejś części będziesz musiał zapomnieć i nauczyć się na nowo.

Ale to jest to, co mądre podręczniki nazywają “wyjściem ze strefy komfortu”. To tam uczysz się zupełnie nowych rzeczy, ćwiczysz swój umysł i wystawiasz się na niewygody. Doświadczenia mają wartość dla Ciebie, Twojej rodziny i przyszłego pracodawcy, dlatego warto je zbierać.

Z pracą – jak z życiem: nie daj się nabrać na pułapkę ciepłej i bezpiecznej posadki, bo może ominąć Cię wiele dużo wspanialszych rzeczy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda Twoja kariera?

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy czerpię satysfakcję z miejsca w którym aktualnie jestem w mojej karierze, to bym odpowiedział, że w 100%.

Czytaj dalej

Jak zarabiać duże pieniądze i pozostać sobą? – wywiad z Michałem Szafrańskim

Michała znam już od czterech lat. Nasza relacja jest najlepszym dowodem na to, że przez internet można mieć wpływ na czyjeś życie.

Czytaj dalej

Dla jakiego pracodawcy chcesz pracować?

Jak już wiesz - pieniądze nie są dla mnie główną motywacją do pracy. Oddaję swój czas firmie/pracodawcy i mam już tak, że lubię, gdy moja praca ma sens. Pewnie masz podobnie.

Czytaj dalej

Ideałami rodziny nie wykarmisz

Każdy jest idealistą. Każdy z nas ma w sobie ideały. Coś w co wierzy. Jakieś wartości na których buduje swój światopogląd i na podstawie których podejmuje wszystkie decyzje.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek