Ostatnio aktualizowany 10 lutego 2019 Praca

Czy list motywacyjny jest wymagany?

List motywacyjny – wielki niechciany w szukaniu pracy 🙂

Czym jest list motywacyjny?

Kiedy stajesz przed zadaniem dołączenia listu motywacyjnego, to najczęściej kończy się na wyszukaniu szablonu i uzupełnienia go swoimi danymi. Tymczasem list motywacyjny powinien przede wszystkim zawierać Twoją motywację do pracy 🙂

Szablony są różne, ale najczęściej wyglądają nie jak list, a jak podanie z ogromnym wyśrodkowanym nagłówkiem i zwrotem „w odpowiedzi na ogłoszenie…”. Formalnie, nudno i powtarzalnie.

A przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. Ty piszesz jako człowiek i to człowiek będzie czytał Twój list. Owszem – w niektórych branżach będzie wymagana formalna forma (patrz urzędy), ale w pozostałych formalizm sprawi, że Twój list trafi do kosza.

Czy warto pisać list motywacyjny?

Jak już się dowiedziałeś z poprzedniego artykułu – CV jest Twoją autoreklamą i zawiera wszystkie informacje pozwalające ocenić, czy jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko. List motywacyjny może jednak znacząco zwiększyć Twoje szanse. Masz okazję napisać list, do konkretnej firmy, a nawet do konkretnej osoby, w którym możesz zareklamować się dokładnie na to stanowisko.

List motywacyjny ma pokazać dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie i na tym konkretnym stanowisku. Dlatego powinien być w 100% spersonalizowany i ten sam list powinien być wysłany tylko do jednej firmy. Jeśli będziesz wysyłać generyczne „widzę w Państwa firmie szansę na rozwój” dołączone do każdego CV, to równie dobrze możesz zrezygnować z wysyłania takiego listu. Chyba, że był obowiązkowy – właśnie wysłałeś minimum z minimum.

Sam wiem, że szukając pracy wysyła się zazwyczaj wiele CV i trudno jest pisać do każdego osobny list. Warto jednak postarać się o to w przypadku tych firm, dla których naprawdę chcesz pracować. Jeśli poczytasz o stanowisku, dowiesz się więcej o firmie i napiszesz dobry list motywacyjny – masz dużo większe szanse dostać tą pracę niż ktoś, kto po prostu wysyła CV. Musisz tylko na czytającym wywrzeć wrażenie, że jesteś odpowiednim kandydatem.

Ten artykuł jest częścią kursu Ciesz się swoją pracą

Jak znaleźć wymarzoną pracę?

Czy da się połączyć pracę z realizacją pasji?

>>> Zapisz się na kurs <<<

Mniej znaczy więcej. Wysyłając CV do kilku wybranych firm możesz się bardziej skupić niż wysyłając 50 CV dziennie, nie pamiętając nawet gdzie. Pokażesz wtedy, że chcesz pracować właśnie w tej firmie, a nie szukasz czegokolwiek.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Przede wszystkim – list nie musi być długi. Nie musi mieć wielkich nagłówków i nie musi mieć skomplikowanych formuł, który każdy omija. Czasem wystarczy dobre 4-5 zdań wysłane w mailu razem z CV. Tutaj uwaga: jeśli firma jest duża, to Twój mail najprawdopodobniej nie trafia do osoby, która ostatecznie będzie decydować o Twoim zatrudnieniu. Dlatego wysyłając list w formie PDF-a (dlaczego właśnie PDF-a? przeczytaj tutaj) najprawdopodobniej zostanie wydrukowany razem z CV i trafi na biurko Twojego przyszłego szefa.

To co najlepiej jest zawrzeć w takim liście, to:

  1. Nagłówek: Twoje imię i nazwisko, data i miejsce pisania listu, a także dane odbiorcy – firmy lub konkretnej osoby, jeśli wiesz kto będzie go czytał. Umieszczenie danych odbiorcy pokazuje, że list jest wysyłany konkretnie do tej jednej firmy.
  2. Twoja autoreklama: W kilku zdaniach odnieś się do zamieszczonego ogłoszenia i udowodnij, że jesteś pasującym kandydatem. Nie słowami, a przykładami. Jakie osiągnięcia z Twojej kariery zawodowej pozwalają Ci tak sądzić? Jakie doświadczenia możesz przytoczyć? Nie powielaj tego, co napisałeś w CV, ale uwypuklij 2-3 punkty, które mówią, że warto zatrudnić właśnie Ciebie.
  3. Twoja motywacja: dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie? Znasz kogoś z wewnątrz, kto polecił Ci tą ofertę? Co Ci się podoba w firmie? Może konkretne warunki pracy? Polityka prospołeczna?
  4. Podpis: wystarczy po prostu „z poważaniem”, jeśli niesiesz list osobiście – podpisz się własnoręcznie

Pamiętaj – to co może Ci najbardziej zaszkodzić to szablonowość i nuda. Jeśli pracodawca otrzymuje 100 listów, po prostu musisz się jakoś wyróżnić 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Ciesz się swoją pracą. Przecież możesz :)

Też masz takie wrażenie, że jesteśmy w życiu często jak marionetki, którymi kieruje ktoś inny?

Czytaj dalej

Dlaczego warto zmieniać pracę?

Nie lubię stać w miejscu. Lubię się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi.

Czytaj dalej

Pieniądze, sens życia, chęć wypełnienia sobie czasu. Co motywuje Cię do pracy?

Co byś robił gdybyś nie musiał pracować? Wiem, że musisz. Ale wyobraź sobie, że masz pod dostatkiem pieniędzy - co wtedy robisz?

Czytaj dalej

Jak zarabiać duże pieniądze i pozostać sobą? – wywiad z Michałem Szafrańskim

Michała znam już od czterech lat. Nasza relacja jest najlepszym dowodem na to, że przez internet można mieć wpływ na czyjeś życie.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek