Ostatnio aktualizowany 22 marca 2019 Męstwo Praca Świadome życie

Co czytać? 5 najlepszych blogów o świadomym życiu

Treści w internecie jest już na tyle dużo, że coraz trudniej dotrzeć do tych dobrych jakościowo.

Wybrałem dla Was 5 najlepszych moim zdaniem blogów, które poruszają tematy przydatne tak wewnętrznie (charakter, produktywność, savoir-vivre) jak i zewnętrznie (finanse, ojcostwo, równowaga praca-dom, ubiór).

Jest to wybór totalnie subiektywny – nie sugerowałem się liczbą fanów na Facebook’u i nie patrzyłem na statystyki. Wybrałem te, które regularnie publikują nowe artykuły i tak się złożyło, że wszystkie 5 jest prowadzonych przez mężczyzn, mężów i ojców. Każdy z nich ma inną tematykę (czasem się przecinają), ale finalnie wszyscy Ci blogerzy mają coś co zawsze cenię – klasę i profesjonalizm. Pomagają mi ułożyć priorytety w wielu dziedzinach życia, a w rezultacie wyłania mi się z tego klarowny obraz mojego życia.

Nie uświadczysz tam narzekania, polityki czy jakichkolwiek negatywnych emocji. Tylko wiedza, motywacja i radość z życia. Zaczynamy!

Aktualizacja 2019.02.09: ten artykuł się już trochę zdeaktualizował. Aktualnie polecane blogi znajdziesz na tej stronie. A refleksjami o życiu i najlepszymi inspiracjami dzielimy się najbardziej na newsletterze – zapisz się koniecznie 🙂

1. Michael Hyatt – Twój amerykański mentor

bracia-przy-kawie-co-czytac-5-najlepszych-blogow-facet-michael-hyatt

Zaczynamy jedynym blogerem zza oceanu, w iście amerykańskim stylu! Sam siebie określa wirtualnym mentorem i ma do tego pełne prawo – napisał już ponad 1800 artykułów, kilka książek i prowadzi podcast – wszystko o świadomym prowadzeniu swojej kariery, zarządzaniu czasem i relacjach z ludźmi.

Jednym z jego najciekawszych artykułów był ten, gdzie opisuje jak rekrutując ludzi do pracy finalnie umawia się z nimi na kolację gdzie przychodzą z żoną/mężem, by zobaczyć w jakiej są relacji. Bardzo świadomie podchodzi do tego, że jako ludzie nie potrafimy idealnie oddzielić pracy od życia prywatnego i jedno ma zawsze wpływ na drugie.

Kiedyś walczył z piciem kawy, ale teraz uważa, że jest dobra w umiarkowanych ilościach. A już definitywnie jest dobra jako rozpoczęcie poranka.

MichaelHyatt.com

2. Łukasz Kielban – prawdziwy gentleman

bracia-przy-kawie-co-czytac-5-najlepszych-blogow-facet-lukasz-kielban-czas-gentlemanow

Ten człowiek chciałby być gentlemanem i blog jest zapisem jego podróży w tą stronę – a idzie mu naprawdę dobrze 🙂 Za misję obrał sobie walkę z bylejakością mężczyzn i walczy dzielnie na wielu frontach. Zaczynając od rzeczy prozaicznych, jak walki o ubiór i zachowanie w różnych miejscach, a idąc dalej w savoir-vivre czy męski charakter.

Z zamiłowania jest historykiem, więc jego artykuły są przesiąknięte eleganckimi latami okresu międzywojennego – jak o tym się cudownie czyta! W tym tonie potrafi opowiadać nie tylko o zdarzeniach, ale też o zwyczajach – np.: o piciu alkoholu czy parzeniu kawy.

CzasGentlemanow.pl

3. Konrad Kruczkowski – misja, odpowiedzialność i dziennikarstwo

bracia-przy-kawie-co-czytac-5-najlepszych-blogow-facet-konrad-kruczkowski-halo-ziemia

Konrad Kruczkowski – z wykształcenia teolog – jest postacią cichą i spokojną, a jednocześnie robiącą dużo dobrego. W 2015 roku został wybrany blogerem odpowiedzialnym społecznie na Blog Forum Gdańsk i to właśnie robi – jest odpowiedzialny społecznie. Przede wszystkim pisze o wartościach i ludziach.

Ta druga kategoria doczekała się projektu „Halo Człowiek”, który jest zapisem wywiadów m.in. z Anną Dymną czy Ewą Błaszczyk – wydanym również w postaci książki. Jednym z projektów Konrada jest „Halo Tato” – seria reportaży o ojcostwie. W blogosferze jest pierwszy jeśli chodzi o dziennikarski warsztat i podejście do tematu.

Na kawę chodzi, choć się specjalnie o niej nie rozpisuje 😉

4. Maciek Mazurek – ojciec i komiksiarz

bracia-przy-kawie-co-czytac-5-najlepszych-blogow-facet-maciek-mazurek-zuch-pisze

Maciek Mazurek zaczął swoją przygodę od bloga „Zuch rysuje”, gdzie rysuje krótkie komiksy głównie o życiu biurowym grafików i informatyków (z pewnością już kiedyś jakiś Ci wpadł w ręce!). Potem naturalnym krokiem było przejście do strefy pisania i robi to bardzo różnorodnie – lifestyle pełną gębą! I to taki lifestyle trochę geeka, trochę ojca, trochę kucharza. Sam swój blog określa jako „Najlepszy blog o tym, jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz„.

Uzależniony od kawy. Elegancko.

5. Michał Szafrański – bloger, który ma wpływ na mój portfel

bracia-przy-kawie-co-czytac-5-najlepszych-blogow-facet-michal-szafranski-jak-oszczedzac-pieniadze

Tak się zadziwiająco składa, że w większości poważnych rozmów o celu i priorytetach w życiu cytuję jakiś artykuł Michała. Pisze przede wszystkim o pieniądzach i to nie tych, które się inwestuje, ale tych, które się wydaje. Pomaga negocjować przy kupnie mieszkania, uzyskiwać podwyżki i uczy prowadzić skrupulatny budżet domowy. Absolutne must-read jeśli chcesz trochę ogarnąć te pieniądze, które „gdzieś się rozchodzą”.

Z Michałem przeprowadzaliśmy wywiad po tym jak już został milionerem. Możesz go przeczytać tutaj: https://www.braciaprzykawie.pl/jak-zarabiac-duze-pieniadze-wywiad-michal-szafranski/

Wydał również ostatnio książkę „Finansowy ninja” – ponad 500-stronicowa „biblia” każdego człowieka, który ma portfel. Do tej pory uzyskał na niej ponad 2 mln zł przychodu – i to w modelu self-publishing. To wszystko jest jednak tylko potwierdzeniem dobrej pracy jaką wykonuje od czterech lat.

A jeśli zamiast czytać, wolisz słuchać to Michał prowadzi też podcast o podobnej tematyce – ja jestem na bieżąco i Tobie też polecam 🙂

JakOszczedzacPieniadze.pl

5 blogerów – i to już?

To już 🙂 No, jeszcze gdzieś pomiędzy tym wszystkim jesteśmy my – chcielibyśmy kiedyś tworzyć treści tej jakości co ci panowie. Marzy mi się, by każdy mój artykuł wnosił coś wartościowego i by każdy wpis był pisany z pełnym profesjonalizmem i klasą. Poprzeczka jest wysoko, ale przecież sky is the limit 🙂

Jednak zwróć przede wszystkim uwagę, że przedstawiłem Ci nie 5 blogów, ale 5 osób, które piszą blogi.

Blog jest tylko odbiciem osoby, która za nim stoi.

I to właśnie te 5 osób nieustannie mnie inspirują do zmian w życiu. A oprócz inspiracji dają naprawdę tony wartościowych treści. Naprawdę pomaga to sobie poukładać w życiu. Jeśli chcesz żyć świadomie, mieć kontrolę a przede wszystkim – być wolny w tym co robisz – to te blogi są dobrym początkiem 🙂

Ta lista nie jest oczywiście wyczerpująca. Ba, 5 to nawet nie jest mały ułamek dobrych jakościowo blogów z tematyką, która pomaga poukładać sobie w głowie. Chciałem Cię jednak zachęcić do poznania innych punktów widzenia, z których sam czerpię garściami. A kiedy już zaczniesz ich czytać regularnie, trafisz na ich Facebook’a i zamieścisz kilka komentarzy – zaczniesz szukać kolejnych, a kto szuka ten znajdzie.

PS: A kogo Ty byś polecił? Podziel się w komentarzu 🙂

PS2: temat kontynuowałem we wpisie SHARE WEEK 2019

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel. Jest umysłem ścisłym, dlatego też uwielbia pisać w formie poradników i wypunktowań. Wolne chwile poświęca na rozmowy z ludźmi, muzykę i sporty wodne.

Dołącz do dyskusji

Avatar Łukasz Kielban

Dzięki za miłe słowa i doborowe towarzystwo!

Avatar Paweł Tomkiel

Panie Łukaszu – chapeau bas. Towarzystwo tak doborowe jak treści na blogu 🙂

Avatar Paweł Tomkiel

A proszę bardzo – robisz świetną robotę 🙂

Karol Chudzik
11 sierpnia 2016
Avatar Karol Chudzik

Ja dorzuciłbym jeszcze o. Grzegorza Kramera SJ
http://grzegorzkramer.pl/category/blog/

Avatar Paweł Tomkiel

Kiedy to napisałeś, to z o. Kramera znałem tylko nazwisko i kilka tekstów. Od dwóch miesięcy czytam go prawie na bieżąco i kurczę, podoba mi się 🙂

Avatar Urszula Mocarska

bardzo sie zgadzam z Twoją listą. No… może co do czasu gentlemanów nie jestem przekonana, ale to wynika z faktu, że poza kilkoma filmikami na yt – jak wiązać krawat np., twórczości po prostu nie znam.
Ogólnie też bardziej porywają mnie tacy trochę nieposkromieni twórcy. Elegancja i taka zachowawczość, jest bardzo urzekającą, ale nudzi; nie wywołuje żadnych dreszczy. No, do mnie nie przemawia jakoś.

Avatar Pan Tikczer

Cały czas zastanawia mnie fenomen Michała Szafrańskiego, który przebił się na dość trudnym rynku stron o tematyce finansowej. Mam takie wrażenie, że wygrał przede wszystkim szczerością i transparentnością działania. Wiele osób czytając merytoryczne treści, które zamieszcza, uczyło się jednocześnie na bieżąco jak prowadzić tego typu interes. Tym samym działa tu mocno reguła wzajemności: nie korzystając nawet z jakiś darmowych materiałów (wysyłanym kosztem zarejestrowania swojego maila) czytający mają przeświadczenie, że DUŻO otrzymali. Rewanżują się więc: czytaniem, dobrą opinią, kupowaniem (książki) i poleceniami (właściwą kolejność korzyści niech każdy sobie ustawi sam).

Avatar Motyw Kobiety

Ja bardzo lubię blog Ani Dąbrowskiej http://annadabrowska.org/ na przykład 🙂
Michał Sz. tak, robi świetną robotę, miałam z nim kontakt mailowy kiedyś- jest sympatycznym, ciepłym człowiekiem. Ale ja z jego rad jakoś nie korzystam – nie wiem, jak mogłabym jeszcze oszczędzić pieniądze! 😀

Avatar Paweł Tomkiel

Dzięki, sprawdzę blog Ani 🙂

PS: a z Michałem będziemy niedługo przeprowadzać wywiad – o tutaj jest zapowiedź: https://www.facebook.com/braciaprzykawie/photos/a.229475987430898.1073741828.194455870932910/487300411648453/?type=3

Avatar Instruktor

Finansowy ninja to takie kompendium dla nas wszystkich. Taki koronawirus nie straszny jak się ma poduszkę finansową, o której często na blogu.

Paweł Tomkiel
18 maja 2020
Avatar Paweł Tomkiel

Dokładnie tak 💪

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Jak zarabiać duże pieniądze i pozostać sobą? – wywiad z Michałem Szafrańskim

Michała znam już od czterech lat. Nasza relacja jest najlepszym dowodem na to, że przez internet można mieć wpływ na czyjeś życie.

Czytaj dalej

Jak się zachować na rozmowie o pracę?

Ok, Twoje CV oraz list motywacyjny zadziałały. Firma uznała, że jesteś na to stanowisko odpowiednim kandydatem.

Czytaj dalej

#WarszawaBezTurystów – rzuć wszystko i chodź na Wolę!

Dzisiaj wyjątkowo nie przeczytasz naszego artykułu. W zakamarki warszawskiej Woli zabierze Cię Monika.

Czytaj dalej

Poznajcie Krzyśka – Live przy kawie

Po raz pierwszy poprowadziliśmy live'a we dwójkę. Nasz blog powstał właśnie z naszych rozmów.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co dwa tygodnie podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie. No i konkursy organizujemy tylko tam.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek