Ostatnio aktualizowany 12 lutego 2019 Bracia przy kawie

Bracia przy kawie 2016 – podsumowanie, plany i podziękowania

Za nami pierwsze kilka miesięcy istnienia bloga, czas na podsumowanie tego co wspólnie z Tobą udało nam się osiągnąć w 2016 roku.

Top wpisów, statystyki, historia powstania, podziękowania dla osób, które szczególnie nam pomogły oraz plany na 2017 rok. To wszystko tutaj!

Bracia przy kawie w roku 2016

Rok 2016 to dla nas rok rozpoczęcia tego bloga. W styczniu rozmawialiśmy z Krzyśkiem o tym, że brakuje takich miejsc w internecie, które pokazywałyby chrześcijan z takiej normalnej, ludzkiej strony. I brakuje też takich miejsc, które do męstwa nie podchodzą z bohaterskim patosem.

Tak też powstał pomysł, chwilę po tym mieliśmy burzę mózgów na temat nazwy i tutaj dopiero się zrobiło ciekawie. Zapytaliśmy około 40-50 naszych znajomych jaka nazwa pasowałaby do tej tematyki i do naszych osobowości. Przewijały się głównie przymiotniki: „szaleni”, „odważni” oraz „boży”, ale również „przeciwne charaktery” czy „poczucie humoru”. Zdecydowaliśmy jednak, że nie nazwiemy bloga „Boży wariaci” i tak wróciliśmy do korzeni.

Wspólna kawa to coś co łączy nas od dawna i niejedną poważną rozmowę odbyliśmy właśnie z kubkiem w ręku. Stąd pierwszy wpis w historii tego bloga:

>>> Usiądź z nami!

I tak w styczniu 2016 pojawił się pomysł, w marcu już mieliśmy wybraną nazwę i kupioną domenę i zaczęły się prace techniczne, jak również pisanie pierwszych artykułów. Dopiero gdy uznaliśmy, że wszystko jest dobrze przetestowane i mamy wystarczającą ilość artykułów na start, zaczęliśmy rozprzestrzeniać wieść 🙂

Dodatkowo w listopadzie 2016 postanowiliśmy, że chcemy sprecyzować motyw przewodni bloga i wybraliśmy męstwo jako główny temat. Wszystko inne o czym piszemy z męstwem się wiąże.

Z tego jakim jestem mężczyzną wynika od razu jak układam relacje z bliskimi, jakim jestem pracownikiem i jak zarządzam swoimi finansami. Chcemy pokazać jak może wyglądać męstwo z Bogiem i jaką drogą my idziemy. Naszą wizję męstwa opisaliśmy tutaj:

>>> Gdzie ci mężczyźni? – męstwo w czasach popkultury

Garść statystyk

Z naszych statystyk bloga możemy wyczytać, że przez te 7 miesięcy odwiedziło nas ponad 21 tysięcy osób! Dziękujemy, że tu jesteś 🙂

Każdy przeciętnie przeczytał 1,52 strony i spędził u nas prawie dwie minuty.

Tu ciekawostka – Ci z Was, którzy spędzają z nami sobotnie poranki są na stronie o ponad 30 sekund dłużej – wniosek taki, że mają więcej czasu. Też chcesz mieć więcej czasu dla siebie? Dołącz do nich tutaj 🙂 😀

Ogólnie to zadziwiający jest fakt, że piszemy po męsku, o męstwie i przede wszystkim do mężczyzn, a to kobiet jest u nas więcej.

bracia-przy-kawie-2016-statystyki-plec

Przeważająca grupa wiekowa jest taka jak przewidywana – nic dziwnego, że nasz styl pisania i treści trafiają głównie do naszych rówieśników 🙂

bracia-przy-kawie-2016-statystyki-wiek

Ze statystyk możemy też wyczytać, gdzie na świecie jest najwięcej Polaków, którzy nas czytają.

bracia-przy-kawie-2016-statystyki-kraj

Swoją drogą, to trochę straszne ile Google wie o Tobie, gdy po prostu chodzisz sobie po internecie – ale to już temat na osobny artykuł.

Artykuły w 2016

W tym roku przez te 7 miesięcy napisaliśmy 27 artykułów, z czego 5 to wywiady. Top 7 najchętniej czytanych wpisów to:

 1. Jak przez pół roku chodziłem z czipem nawet o nim nie wiedząc – czyli o ukrywaniu nadajników w koszulkach konkursowych
  artykuł trafił na Wykop i spędził tam cały tydzień na stronie głównej – pierwszego dnia przeczytało go kilka tysięcy osób!
 2. 7 sposobów na udany wieczór kawalerski
  tutaj z kolei trafia wiele osób, którzy szukają pomysłów na organizację kawalerskiego w Google
 3. Jak wrócić do żony po 8 latach od rozwodu? – wywiad z Łukaszem „Wiecznym” Wieczorkiem
  świeży wywiad, który dzięki niewiarygodnej historii w tydzień trafił do TOP3
 4. Antydepresanty w pigułce, czyli z Mariką w Krainie Czarów
  spotkanie z Martą było dla mnie niesamowitym przeżyciem – sam przeczytaj
 5. Zostań częścią superprodukcji Biblii Audio – relacja prosto ze studia
  projekt Biblia Audio trwa nadal i angażuje coraz więcej znanych nazwisk, byliśmy w studio i w tym wpisie opisaliśmy całą ideę
 6. Czy cuda się zdarzają? Rozstąpienie nieba na Diablaku
  mój najbardziej prywatny wpis opisujący jeden z najpiękniejszych cudów w moim życiu
 7. Rzuć to wszystko i jedź w Bieszczady! – czyli jak się wyciszyć i odzyskać kontrolę
  jest nadzieja! każdy może się wyciszyć – takie przesłanie wpisu zdobyło wielu zwolenników

Na pisanie i opracowanie jednego artykułu średnio poświęcam 7 godzin. Są takie, które wymagają dwóch godzin, ale są i takie nad którymi spędziłem więcej niż 12h. Czyli to co Ty czytasz w niecałe dwie minuty, my tworzymy nawet do 12 godzin. Dlatego, aby wygospodarować czas na pisanie – wstaję codziennie o 4:30. I napiszę kiedyś o tym dlaczego to jest najlepszy czas, tak dla Ciebie jak i dla Twoich pomysłów 🙂

Działania poza blogiem

Poza pisaniem artykułów blog to również masa pracy okołoblogowej. Będąc blogerem musisz być trochę marketingowcem, trochę negocjatorem, trochę project managerem, trochę grafikiem, trochę dziennikarzem i trochę informatykiem. I tak staramy się łączyć te wszystkie elementy z naszych dwóch osobowości i co z tego wychodzi? Blog rozwija nam się nadzwyczaj dobrze, artykuły ukazują się regularnie i działamy również poza nim.

Przykładowo wystartowaliśmy w konkursie na najbardziej kreatywne zdjęcie pokazujące nasze marzenie. Tak powstał projekt „Zjazd Wiernych Mężczyzn 2016” którym chcieliśmy pokazać, że wiernych mężczyzn jest sporo, ale są jeszcze wolne miejsca.

Oprócz tego uruchomiliśmy serię „Z Pamiętnika pielgrzyma” – opowieść z Krzyśka drogi do Santiago de Compostela – oraz #WarszawaBezTurystów – listę interesujących miejsc w Warszawie, których nie znają turyści – oba z nich będą miały swoje kontynuacje w kolejnych miesiącach.

Trafiliśmy również do Radia Warszawa, gdzie opowiadaliśmy o naszej idei męstwa i o Braciach przy kawie.

Działaliśmy również bardzo aktywnie na Facebook’u. Dzieliliśmy się tam z Wami informacjami z pierwszej ręki, udostępnialiśmy nasze ulubione piosenki, śmieszne zdjęcia i wartościowe filmy. No i dzieliliśmy się prezentami w kilku konkursach – plany na 2017 są wielkie, więc jeśli nie polubiłeś – polub już teraz, żeby nic Ci nie umknęło 🙂

Jeszcze niedawno świętowaliśmy, że jest nas 300, a już będzie prawie 400 🙂 Dla nas to są kosmiczne liczby – dzięki!

Wygraliśmy też konkurs na najlepsze zdjęcie Global Leadership Summit w Warszawie.

No i to już nie nasza akcja, ale zaobserwowana perełka – to jak zmienia się myślenie o dziewczynach z wiekiem chłopaka 🙂

Dziękujemy!

Dziękujemy przede wszystkim Tobie, bo dzięki Tobie nasza praca ma sens. Dziękujemy za to, że czytasz nasze artykuły, dziękujemy za każdego „lajka”, udostępnienie i dobre słowo. To naprawdę daje niesamowitego kopa!

Zauważyliśmy też, że ta społeczność – której jesteś częścią i która się tworzy wokół Braci przy kawie – chce pomagać. Ile razy pytaliśmy Was o pomoc, odpowiedzi przychodziły niemalże od razu, czy chodziło po prostu o opinię na temat bloga, czy tak jak ostatnio o pomoc pewnej dziewczynie. Jesteśmy Ci naprawdę wdzięczni.

A skoro chcesz pomagać, to mamy do Ciebie ogromną prośbę – chcemy wiedzieć jakie jest Twoje zdanie na temat Braci przy kawie, tak żeby w 2017 móc dawać Ci jeszcze lepsze artykuły i rozpoczynać projekty, które mają sens. Wypełnisz, proszę, anonimową ankietę? Bardzo nam na tym zależy.

>>> Wypełnij ankietę tutaj! <<<

W tym miejscu chcemy też podziękować osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Braci przy kawie w 2016 roku:

Jak widzisz – to co udało się zrobić w tym roku to tak naprawdę praca i pomoc wielu ludzi. Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy!

Plany na 2017 rok

Biorąc pod uwagę to, że 2016 był dopiero czasem rozruchu, gdzie sami się uczyliśmy wielu rzeczy, rok 2017 zapowiada się naprawdę ciekawie. Na kolejne artykuły mamy około 200 pomysłów – nic tylko realizować! 😀

Mamy też listę projektów mniej lub bardziej powiązanych z blogiem na serie artykułów, spotkania, podcasty czy reportaże. Do tego będziemy w 2017 roku pozyskiwać sponsorów dopasowanych do tego, co chcemy osiągnąć.

To oznacza pierwsze współprace komercyjne – dla Ciebie znaczy to tyle, że będziemy w stanie przygotowywać jeszcze lepsze materiały, dla nas to znaczy zupełnie nowe możliwości. A to wszystko przede wszystkim z zachowaniem głównego wyznacznika – to co tworzymy musi mieć dla Ciebie wartość.

Świadome życie, męstwo, przejmowanie kontroli nad swoim życiem, podejmowanie decyzji i zadawanie pytań – na tych tematach skupimy się najbardziej. Priorytety jeszcze ustalamy, bo czas jakby nie było – jest ograniczony i w 2017 zrealizujemy tylko to co najważniejsze.

Będzie się działo 🙂

Bonus: Wyszukiwania w Google

Jak każda strona w internecie, nasz blog również wyświetla się różnym osobom w wynikach wyszukiwania w Google’u. Bonusowo chcemy Ci pokazać co wpisują ludzie w Google, którzy do nas trafiają. Trzymaj się mocno! 😀 (wszystkie zapytania są z zachowaniem pisowni oryginalnej)

Są osoby, które trafiają do nas, bo po prostu mają życiowe problemy:

 • czy wartości ważne dla człowieka zmieniają się pod wpływem życiowych doświadczeń
 • dorosły syn nie uczy się i nie pracuje
 • gdzie schować pamiętnik
 • gdzie trafiamy po śmierci
 • gdzie ze złamaniem
 • jak sie rozbudzic bez kawy
 • jak sie uspokoic i wyciszyc
 • jak trafić do nieba
 • facebook posty same się dodają

Są też osoby, które chciałyby pójść utartym szlakiem na wieczorze kawalerskim, a trafiają do nas:

 • dziewczyna na wieczór kawalerski
 • męski taniec na rurze
 • taniec na rurze w klubie nocnym
 • striptiz na kawalersk

I są osoby, które przed swoim kawalerskim nie trafiły do nas i teraz szukają wierności:

 • mąż mnie zdradza jak to udowodnić
 • zdradziłem narzeczoną
 • zdradziłam narzeczonego na wieczorze panieńskim
 • zdradziłam na imprezie integracyjnej
 • zdrada na kawalerskim
 • zdrada na wieczorze panieńskim

A na końcu są osoby, które nie do końca wiedzą, czego szukają, ale znajdą to we wpisie Krzyśka:

what das the fox say, what are the fox say, what did the fox say, what do the fox say, what doe the fox say, what does a fox say, what does fox, what does fox say, what does it fox say, what does rhe fox say, what does teh fox say, what does the dox say, what does the fax say, what does the fix say, what does the fos say, what does the fox aay, what does the fox sa, what does the fox say?, what does the fox say?!, what does the fox says, what does the fox sey, what does the fox sy, what does the foxy say, what does the foz say, what does the fx say, what dose the fox say?, what is a fox say, what is the fox say, what of the fox say, what say fox, what say the fox, what te fox say, what that the fox say, what the fox sat, what the fox say?, what the say fox, what was the fox say, what’s the fox say, whatdoes the fox say, whatdoesfoxsay, whatdoesthefoxsay, foxcay, foxsay, fox sai, fox ay

😀

Ale przede wszystkim są osoby, które wyznają, że:

kawa rodzi najlepsze pomysły

Dzięki za przeczytanie do końca! Jeśli zechcesz się z nami podzielić swoją opinią to będziemy mega-wdzięczni – jeśli jeszcze nie wypełniłeś to tu znajdziesz ankietę 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Przerwa wakacyjna 2018 :)

W tym roku od czerwca do końca września robimy sobie przerwę od pisania artykułów.

Czytaj dalej

Bracia przy kawie 2017 – to już nie jest zwykły blog

W tym roku odwiedziło nas prawie 120 000 ludzi, byliśmy na 10 świetnych wydarzeniach i dwa razy zaproszono nas do telewizji.

Czytaj dalej

Odciąłem się od polityki i jestem szczęśliwszy

Wyobraź sobie taką sytuację: są święta i siedzisz z dużą częścią rodziny przy rodzinnym stole. Wszyscy są dla siebie mili i żywo zainteresowani tym co się zmienia w życiu każdego.

Czytaj dalej

Jak wygląda niebo? Fakty i mity

Dzisiaj będzie o niebie. Nie takim z 72 czekającymi dziewicami, jeśli wysadzisz się w powietrze. Takim gdzie czeka na Ciebie sam Bóg.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek