Ostatnio aktualizowany 9 lutego 2019 Świadome życie

7 pytań o cel życia

Jak widzisz się za 15 lat?

Banał. Ale jeśli Twoja odpowiedź to tylko: lepsza praca, większy dom i większa rodzina to ten artykuł jest dla Ciebie.

Artykuł jest krótki, ale dobrze będzie jeśli poświęcisz na niego dłuższą chwilę. Zatrzymaj się nad każdym pytaniem a odpowiesz sobie co jest dla Ciebie najważniejsze.

Droga donikąd

15 lat to dużo czasu. Naprawdę dużo czasu na zmianę tego co chcesz zmienić i osiągnięcia tego co chciałbyś osiągnąć. Pomyśl ile przez ostatnie 15 lat się zmieniło w Twoim życiu. I teraz masz drugie tyle. Możesz działać lub po cichu przemknąć – wybór należy do Ciebie.

Aby dobrze wybierać drogę musisz przede wszystkim znać swój cel. Tak szukała swojej drogi Alicja:

– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia.
– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”

Jak powiedział Jacek Weigl „idąc donikąd, prawie zawsze tam dojdziesz” (przeczytaj historię jak wyznaczył sobie cel otwarcia 100 szkół i już otworzył 30 – gdyby nie miał tej wizji = nie otworzyłby ani jednej). A więc think big i wyznacz sobie na horyzoncie coś, czego naprawdę chcesz.

Powtórzmy pytanie:

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-15-lat

1. Jak widzisz się za 15 lat?

Nadal przychodzą Ci do głowy podobne odpowiedzi? To może inaczej:

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-15-lat-bez-pracy

2. A gdybyś nie musiał pracować, jak widzisz się za 15 lat?

Od razu lepiej, co? Wreszcie szczera odpowiedź o Twoich marzeniach 🙂 Każdy nosi w sobie coś, do czego został stworzony. Nasze serce wręcz do tego krzyczy. Zadziwiające, jak nasza głowa, „racjonalne myślenie” i „dobrzy doradcy” tłumią w nas to przez lata.

Z pewnością już pojawiają się myśli, że to czego chcesz jest nierealne. Masz już gotową listę powodów, które to uniemożliwiają, ale zaczekaj jeszcze chwilę:

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-ludzie

3. Czy są ludzie, którzy realizują to czego Ty byś chciał?

Poszukaj ich. Przecież chcesz tak żyć – czemu nawet nie spróbować zrobić małego kroku w tym kierunku? Skoro ktoś to realizuje, to znaczy że jest to możliwe. Pamiętaj, że największym wrogiem swoich marzeń jesteś Ty i Twoje nastawienie. Może warto spróbować i osiągnąć przynajmniej 1% celu? Warto?

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-przeszkoda

4. Co naprawdę jest przyczyną, dla której nie idziesz w kierunku swojej wizji?

Sądzę, że każdy kto ma jakąś wizję swojego życia prędzej czy później osiągnie sukces na swoją miarę. Nie ma znaczenia czy to będzie okres 5, 15 czy 50 lat. Najtrudniej jest zacząć.

Jaki jest cel Twojego życia?

Ludzie mają różne pomysły, marzenia, cele. Zobaczmy na przykładzie. Załóżmy, że Twoim marzeniem jest ciągłe podróżowanie po świecie. To trudne, ale nie niewykonalne. Są ludzie, którzy tak żyją. Jeśli za 15 lat też tak chcesz, to spróbuj małymi kroczkami.

Nie wiesz czy ciągłe podróżowanie Cię nie zmęczy? To może najpierw ustal sobie, że wyjedziesz gdzieś na dwa miesiące, by sprawdzić. Co Cię przed tym powstrzymuje? Praca? Rodzina? Znajomi? Inne obowiązki?

Spróbuj porozmawiać z szefem o swoim marzeniu, a z pewnością w jakimś horyzoncie czasowym zgodzi się na dłuższy urlop. Od razu zaplanuj ile potrzebujesz pieniędzy i sukcesywnie odkładaj konkretną kwotę.

Uprzedź rodzinę o swoim planie (lub weź ich ze sobą!). Sprawdź, czy ktoś inny przez ten czas nie może wykonywać Twoich obowiązków. Możesz za to nawet komuś zapłacić (automatycznie odłóż więcej). Może warto spróbować? A gdy wrócisz i uznasz, że to dla Ciebie – zaplanuj dłuższy okres czasu i małymi kroczkami idź w stronę marzeń.

Oczywiście, to jak się widzisz za 15 lat nie musi dotykać tylko Twoich marzeń czy sposobu spędzania wolnego czasu. Możesz mieć różne cele dla poszczególnych obszarów Twojego życia. I tak:

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-praca

5. Jak chciałbyś pracować za 15 lat?

Co chciałbyś robić? Jakich umiejętności potrzebujesz, by to osiągnąć? Jeśli czegoś Ci brakuje do Twojej wymarzonej pracy to teraz jest czas, by zacząć to zdobywać. Zasługujesz na to, by cieszyć się swoją pracą.

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-finanse

6. Gdzie chciałbyś być ze swoimi finansami?

Może potrzebujesz konkretnej kwoty, by kupić sobie wymarzony dom, a może po prostu chcesz mieć odłożone oszczędności na emeryturę – musisz zacząć działać już teraz. Tutaj jak zwykle w sprawach finansów – odeślę Cię do książki Michała Szafrańskiego.

bracia-przy-kawie-7-pytan-cel-zycia-rodzina

7. Jak widzisz swoją rodzinę za 15 lat?

Nie ograniczaj się tylko do podania ilości dzieci. Pomyśl też jak chciałbyś spędzać czas z rodziną? Gdzie będziecie mieszkać? Ile swojego czasu chcesz im dać?

Tu nie ma łatwych odpowiedzi. To jednak pytania, które pomogą Ci określić to czego chcesz. A znając swój cel, dużo łatwiej będzie Ci podejmować wybory każdego dnia.

Żyj w obfitości

Wierzę, że nikt z nas nie pojawił się na tym świecie bezcelowo. Masz do wypełnienia jakąś misję, marzenie do zrealizowania i szczęście po które musisz sięgnąć.

To trochę intymne, ale ja za 15 lat chciałbym mieć dużo większą rodzinę, z którą będę mógł spędzać każdą ilość czasu. Z drugiej strony chcę, by ten blog miał moc przebicia do wielu osób w Polsce. Tak, by ci mężczyźni, którzy teraz są zastraszeni, wyszli z lęku i walczyli dla swoich bliskich w codziennym życiu. No i oczywiście chciałbym mieć za sobą wiele złapanych fal jako surfer na Hawajach :D.

A Ty? Gdzie widzimy się za 15 lat?

PS: Krzysiek marzył by przejść Camino de Santiago – zobacz jak mu się to udało

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!

Paweł Tomkiel

Człowiek o milionie pomysłów, Boży wojownik, mąż, brat, przyjaciel.

Dołącz do dyskusji

Przemek Niewiadowski
15 listopada 2016
Avatar Przemek Niewiadowski

Świetne!

Avatar Urszula Mocarska

hehe, brzmi to jak typowa gadka MLM-owca 😀
Wpis sam w sobie jest dobry, nawet bardzo dobry, ale ja przez MLM mam spaczony umysł i jak czytam coś na zasadzie: „jak widzisz się za 15 lat?”, od razu włącza mi się blokada:P

Avatar Paweł Tomkiel

Sugerujesz, że nie będziesz już marzyła, bo MLM Cię spaczył? 😉

Avatar Urszula Mocarska

Nie, absolutnie.
Po prostu w ten sposób zadawanie pytania o marzenia mnie blokują. Ale marzenia jak najbardziej mam i zamierzam je realizować 🙂

Avatar Paweł Tomkiel

🙂 MLM-y to w ogóle temat na szeroką dyskusję. Michał Barczak fajnie o tym pisał – http://www.geekwork.pl/sukces-w-mlm/

A Twoim zdaniem?

Adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybrane dla Ciebie

Powołanie trzeba wypełniać, a nie tylko wykonywać – wywiad z for KING & COUNTRY

Dwóch braci. 31 maja 2018 przyjeżdżają po raz drugi do Polski. Nazywani australijską odpowiedzią na Coldplay.

Czytaj dalej

Antydepresanty w pigułce, czyli z Mariką w Krainie Czarów

Usiądź wygodnie a ja opowiem Ci o Marice jaką znałem kiedyś i jaką poznałem teraz. Będzie muzycznie, będzie żywo, będzie pięknie - obiecuję! :)

Czytaj dalej

Ilu masz prawdziwych przyjaciół?

Nie wiem jak u Was, ale liczba moich znajomych na Facebooku dobija w okolicę 1000.

Czytaj dalej

4000km pieszo na koniec świata – Camino de Santiago jako podróż poślubna – #CL006

W niedzielę po swoim weselu wyruszyli w podróż poślubną. 4000km pieszo spod domu na koniec świata. Zapraszam Cię do rozmowy z Danielem i Natalią którzy przeszli Camino de Santiago.

Czytaj dalej

Jak masz na imię?

Co jakiś czas podzielimy się z Tobą refleksją przy sobotniej kawie.

Żadnego spamu, masz nasze słowo.

Dziękujemy, że tu jesteś!

Paweł i Krzysiek